UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Lazurowe Wybrzeże » Francja
Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d Azur), nazywane również Francuską Riwierą, to leżący w Prowansji fragment wybrzeża Morza Śródziemnego, rozciągający się od miasta Cassis do granicy włoskiej. Jest to najważniejszy region turystyczny...
 Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d Azur), nazywane również Francuską Riwierą, to leżący w Prowansji fragment wybrzeża Morza Śródziemnego, rozciągający się od miasta Cassis do granicy włoskiej. Jest to najważniejszy region turystyczny Francji, stanowiący każdego lata cel podróży milionów turystów.

Obecna nazwa tego słonecznego fragmentu francuskiego wybrzeża zaczęła się rozpowszechniać od 1887 roku za sprawą powieści Stéphen Liégearda, o tytule La côte d azur. W użyciu jest również, wywodzący się z języka angielskiego, termin riwiera.

Największym miastem regionu jest Nicea. Pozostałe ważne ośrodki Lazurowego Wybrzeża to Monte Carlo - stolica Księstwa Monako, Cannes, Saint-Tropez i Tulon (fr. Toulon).


Historia


Pierwsze ślady działalności człowieka - a raczej jego przodków - na Lazurowym Wybrzeżu, są datowane na setki tysięcy lat wstecz. W pobliżu największego miasta w regionie, Nicei (fr. Nice), odkryto najstarsze ślady palenisk w Europie, datowane na 400 tysięcy lat p.n.e.

Od VII w. p.n.e. na Lazurowym Wybrzeżu pojawiają się Grecy, wznoszący kolonie handlowe, jednak koniec I w. p.n.e. przynosi kolonizację rzymską, której liczne pozostałości, w postaci amfiteatrów, pomników czy fragmentów zabudowy można podziwiać w czasach współczesnych. Z czasów rzymskich pochodzi również nazwa regionu - Prowansja (fr. Provence).

Od połowy III w. n.e. wpływy rzymskie w regionie słabną. Wśród mieszkańców Lazurowego Wybrzeża coraz popularniejsze staje się chrześcijaństwo, powstają pierwsze diecezje i budynki sakralne.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego następuje trwający wiele wieków regres, tereny Lazurowego Wybrzeża na krótko opanowują m.in. Ostrogoci, Wizygoci, Burgundowie, Normanowie, a w późniejszych wiekach pochodząca z Genui rodzina Grimaldi. Od 1486 roku dzisiejsza Francuska Riwiera staje się częścią Francji.

Popularność Lazurowego Wybrzeża jako miejsca wypoczynku zaczyna wzrastać od XVIII wieku, gdy południowe wybrzeże Francji staje się modne wśród brytyjskiej arystokracji.


Atrakcje turystyczne


Największe miasto Francuskiej Riwiery, Nicea, to znany ośrodek turystyczny. Do najstarszych zabytków miasta należą ruiny rzymskich term i amfiteatru, pochodzące z III wieku. Warte uwagi są również nicejskie kościoły, a wśród nich katedra Sainte-Réparate, kościół Saint-François-de-Paule, pałac senacki (fr. Palais du Sénat) i pałac Lascaris.

Wielbiciele sztuki docenią zbiory muzeów - Musée Matisse, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Sztuki Współczesnej (m.in. prace Andy’ego Warhola), Muzeum Sztuk Pięknych (bogata kolekcja dzieł impresjonistów), Musée d Archéologie i Muzeum Chagall.

Dzięki słynnemu festiwalowi filmowemu światową sławę zdobyło Cannes. Miasto aż do XIX wieku było mało znaczącą osadą rybacką, jednak w latach późniejszych francuscy i brytyjscy arystokraci zaczęli wnosić tu swoje letnie rezydencje. Od 1946 roku w mieście, w Palais du Cinema, odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy, którego najważniejszą nagrodą jest Złota Palma. Trwałym śladem obecności znanych aktorów jest bulwar Croisette, wzdłuż którego można oglądać odciśnięte ślady dłoni gwiazd filmowych.

Cannes to jednak nie tylko luksus i przepych. Poza drogimi butikami i restauracjami, bez trudu można tam znaleźć spokojne, urokliwe zakątki, jak np. dwie przepiękne wysepki Les Iles de Lerins.

Zasłużoną popularnością cieszy się Saint-Tropez. To niewielkie miasteczko po raz pierwszy stało się sławne podczas II Wojny Światowej, jako pierwsza miejscowość południowego wybrzeża, wyzwolona spod niemieckiej okupacji. W późniejszych latach kurort spopularyzowały filmy z Brigitte Bardot i Louisem de Funesem.

Obecnie Saint-Tropez (nazywane przez mieszkańców St.-Trop) to jeden z najsłynniejszych, znanych ze wspaniałych plaż, kurortów nad Morzem Śródziemnym, miejsce wypoczynku milionerów, gwiazd filmowych, ale również przeciętnych turystów - oferta turystyczna miasta jest bardzo zróżnicowana, pozwalając cieszyć się jego urokami zarówno właścicielom kilkudziesięciometrowych jachtów, jak i turystom, przybyłym na tygodniowy urlop.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy również Monako. To niewielkie księstwo, ze stolicą w Monte Carlo, formalnie stanowi odrębny organizm państwowy, jednak od XVIII wieku jest ściśle związane z Francją. Wielbiciele hazardu z pewnością nie będą rozczarowani bogactwem oferty kasyn Monte Carlo. Poza hazardem księstwo słynie m.in. z wyścigów samochodowych.

Słynny rajd Monte Carlo jest organizowany corocznie w styczniu przez Automobile Club de Monaco. Jego trasa wiedzie przez tereny Księstwa Monako i południowo - wschodnią Francję. Ta organizowana od 1911 roku impreza jest najstarszym, cyklicznie organizowanym rajdem samochodowym na świecie. Warto pamiętać, że drugie miejsce w tej kategorii zajmuje Rajd Polski.

Do najstarszych i najbardziej prestiżowych wyścigów należy również Grand Prix Monako Formuły 1, organizowany od 1929 roku. Trasa, wiodąca przez liczne wzniesienia, pełna wąskich odcinków i ciasnych zakrętów sprawia, że tor wyścigowy (wiodący wyłączonymi z ruchu na czas wyścigu ulicami) w Monako należy do najtrudniejszych, ale jednocześnie do najbardziej widowiskowych w Formule 1. Warty odnotowania jest fakt, że Grand Prix Monako jest jedynym wyścigiem Formuły 1, który - ze względu na specyfikę trasy - można oglądać bez kupowania biletów wstępu.


Plaże i sporty


Francuska Riwiera to przede wszystkim wypoczynek i sporty wodne. Wśród turystów najpowszechniejsze jest plażowanie i kąpiele w morzu, bardzo popularne są również skutery wodne. Doskonałe warunki znajdą tu również wielbiciele żagli i surfingu.

Region posiada również doskonałe zaplecze do uprawiania niemal wszystkich sportów - od górskich wędrówek, po gry zespołowe, jogging, wyprawy rowerowe czy golfa.


Noclegi


Trwająca kilka wieków popularność regionu wśród turystów zaowocowała doskonałym zapleczem hotelowym i infrastrukturą, pozwalającą na spędzenie wspaniałego urlopu. Wielbiciele luksusu z pewnością docenią ofertę Cannes, gdzie przy bulwarze Croisette stoją m.in. hotel Carlton i inne znane z luksusowej oferty hotele - pałace. Równie wysoki standard oferuje hotel Negresco w Nicei i wiele innych.

Szeroki wybór hoteli, pensjonatów i tanich miejsc noclegowych sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie - od wczasów all-inclusive po tanie miejsca w hostelach lub hotelikach typu bed&breakfast.

Warto zwrócić uwagę, ze wszystkie francuskie hotele są nadzorowane przez państwową administrację, która dba o utrzymywanie jednolitych w całym kraju standardów. Z tego względu klasa hotelu wyrażona gwiazdkami jest ujednolicona i miarodajna, w przeciwieństwie do wielu innych krajów basenu Morza Śródziemnego.


Kuchnia


Podczas urlopu na Lazurowym Wybrzeżu warto bliżej poznać kuchnię tego regionu. Jej znakiem rozpoznawczym i najbardziej znanym na świecie specjałem są wina prowansalskie (fr. Côtes de Provence). Tradycja uprawy winorośli sięga tu V w. p.n.e, a miejscowe wina doceniali już starożytni Rzymianie, rozwożąc je galerami po całym basenie Morza Śródziemnego. Obecnie większość produkcji stanowią wina różowe, cenione ze względu na specyficzny smak, lekkość i aromat.

Specjalnością regionu są trufle i kasztany. Podobnie jak w całej Francji, o zawrót głowy może przyprawić oferta serów - do wyboru jest kilkaset gatunków.

Światową sławę zyskała sałatka nicejska, składająca się z listków różnych sałat, cebuli, rzodkiewki, kawałków jajka i tuńczyka, oliwek. anchois i pomidorów. Kolejnym regionalnym daniem o światowej sławie jest aioli - potrawa z solonego dorsza, warzyw i majonezu czosnkowego.

Wśród lokalnych specjałów warto zwrócić uwagę na la tarte tropézienne - ciasto drożdżowe z kremem i miody, cenione za unikalny, lawendowy aromat. Wpływom kuchni włoskiej Francuzi zawdzięczają również potrawę o nazwie socca - placek upieczony z mąki grochu włoskiego, przed podaniem polewany oliwą. Popularna jest tu również hiszpańska paella.


Dodatkowe informacje


Pogoda Francuskiej Riwiery kształtowana jest przez klimat śródziemnomorski, temperatury sięgają tu nawet 30°C. Charakterystyczny dla tych terenów jest Mistral - suchy i zimny, porywisty wiatr wiejący zimą z północnego zachodu.

Ze względu na swoje znaczenie Lazurowe Wybrzeże jest doskonale skomunikowane z resztą kraju i zagranicą. W Nicei znajduje się międzynarodowy port lotniczy, dobrze rozbudowana jest również sieć kolejowa. Pomiędzy nadmorskimi ośrodkami kursują promy i statki wycieczkowe.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-10-31 17:45:19
5311
0
0
0pkt


adsens 2025-01-04
© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593