UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Podčetrtek » Słowenia środkowa » Słowenia
Podcetrtek to gmina położona w południowo-wschodniej części Słowenii. To miejsce przyciągające turystów bez względu na porę roku. Czy lato, czy zima, Podcetrtek oferuje szereg atrakcji, dzięki którym nie sposób się tutaj nudzić. Zimą...
 Podcetrtek to gmina położona w południowo-wschodniej części Słowenii. To miejsce przyciągające turystów bez względu na porę roku. Czy lato, czy zima, Podcetrtek oferuje szereg atrakcji, dzięki którym nie sposób się tutaj nudzić. Zimą zachęcają doskonałe warunki narciarskie panujące w tych okolicach, dlatego w ofertach wielu biur podroży znajdziesz wyjazdy na narty w okolicy gminy Podčetrtek. Latem, piękna okolica zachęca do spacerów i zwiedzania okolicznych atrakcji. Wykupując wczasy w opcji last minute, nie tylko będziesz miał możliwość poznać ten region, ale jeszcze zaoszczędzić.


Historia


Nazwa gminy a zarazem głównego miasta w gminie pochodzi od nazwy dnia tygodnia, jakim jest czwartek. Z racji na odbywający się tutaj targ w czwartkowe ranki, taką właśnie nazwę nadano. Zarówno miasto jak i jego okolice mają wielowiekową historię. Świadczą o tym chociażby pierwsze wzmianki o mieście, pochodzące z XI wieku. Również okoliczne zabytki potwierdzają fakt, iż już wieki temu rozwijało się tutaj osadnictwo. Do stopniowego rozwoju regionu przyczyniły się uzdrowiskowe wody termalne, z których dobrodziejstw turyści korzystają do dnia dzisiejszego.


Atrakcje turystyczne


Niewątpliwie największą atrakcją w tym regionie są wody termalne w miejscowości Olimje. Znajdują się tutaj nie tylko baseny z woda o leczniczych właściwościach, ale również Aqualina, czyli park rozrywki. Znajdziemy tutaj liczne zjeżdżalnie, baseny, punkty gastronomiczne. Woda, doskonale wpływająca na schorzenia reumatyczne, choroby skóry czy zaburzenia krążenia, ma temperaturę w granicach od 24 do 36 stopni Celsjusza. Kompleks basenów zajmuje 2000 metrów kwadratowych i czynny jest od 8 - 22. Aby móc spędzić dzień w basenach z ciepłą woda należy zapłacić po 10 euro za bilet wstępu na baseny lecznicze i do Aqualiny. Będąc już w Olimje warto udać się na zwiedzanie tutejszego zamku. Zamek Olimje, jak jest potocznie nazywany, powstał w 1550 roku, następnie w 1663 przekształcony na klasztor Paulinów. Także tutaj znajdziesz jedną z najstarszych w Europie aptek. Do dnia dzisiejszego okolica ta słynie z mikstur leczniczych wytwarzanych na bazie receptur Paulinów. Aby zwiedzić zamek Olimje należy przygotować 1 euro na bilet wstępu. Nieopodal znajduje się także Kozjansko Park. Znajdziesz tutaj nie tylko unikalna przyrodę Słowenii, ale również malowniczy zamek Podsreda, w którym co roku odbywają się słynne festiwale muzyczne. W gminie Podcetrtek doskonale poczują się miłośnicy czekolady. Region ten słynie z wyrobu tego smakołyku, warto więc odwiedzić jeden ze sklepów oferujących własnoręcznie wyrabiane delicje. Najmłodsi turyści będą mieli okazję przenieść się do bajkowych czasów. W odległości około 6 km od Olimje, w środku lasu znajduje się bowiem... chatka czarownicy. Znajdujące się tutaj muzeum z wystawa pod tytułem "Jak babcia i dziadek żyli 100 lat temu", to doskonała okazja do przybliżenia historii dzieciom, w ciekawy sposób. Po drodze czekać będą liczne postacie z bajek, wyglądające jak żywe.


Sporty


W gminie Podcetrtek bardzo rozwinięta jest turystyka piesza. Lato tutaj upływa pod znakiem spacerów po okolicy, jazdy konnej, szaleństwa na basenach czy golfie. Można nawet spróbować lotu balonem. Zimą warto udać się do oddalonego zaledwie o 50 km kurortu narciarskiego Rogla. Kurort ten oferuje ci 100 dni sezonu narciarskiego, 12 km tras narciarskich dostosowanych do poziomu umiejętności narciarzy. Znajduje się tam także szkółka narciarska, w której nauka jazdy na nartach to sama przyjemność. 13 wyciągów pozwala na wjechanie na szczyt 12,500 narciarzy na godzinę. Także w tym ośrodku twoja pociecha, jeśli nie skoczyła 6 lat skorzysta z free ski, czyli darmowych karnetów narciarskich.


Noclegi


W gminie Podcetrtek można znaleźć kwatery prywatne, w których poczujesz się ja w domu. Liczne gospodarstwa agroturystyczne także stoją przed tobą otworem. To najlepszy rodzaj noclegów, gdyż będziesz miał okazję aby poznać prawdziwą kulturę i zwyczaje tego regionu.


Wycieczki


Spędzając urlop w tych rejonach warto wybrać się do oddalonego o 55 km Mariboru. To jedno z największych miast na terenie kraju. Znajduje się tutaj między innymi zamek (Mariborskij Grad) wzniesiony w XV wieku. Obecnie w jego komnatach znajduje się muzeum (Pokrajinski Muzej Maribor). Skoro o zabytkach mowa, należy koniecznie zobaczyć stara winorośl (stara trta), która jest najstarsza na świecie, gdyż liczy ponad 400 lat. Zaledwie 116 km dzieli cię od stolicy Słowenii, czyli Lublany. W tym mieście możesz zwiedzić słynny Potrójny Most, Ljubljanski Grad, czyli zamek wzniesiony w XII wieku. To także idealne miejsce na zakupy rękodzieł tutejszych artystów. Na miłośników muzeów czekają Muzeum Narodowe oraz Słowiańskie Muzeum Etnograficzne.


Kuchnia


Kuchnia w tym rejonie oferuje takie potrawy jak tradycyjny zavitek czyli strudel oraz burek. To ostatnie danie podawane jest w dwóch odmianach - na słodko, czyli ciasto smażone na oleju jest faszerowane na słodko, lub odmiana na słono, z farszem z mięsa i grzybów.


Klimat


Klimat panujący w tych rejonach należy do klimatu umiarkowanego. Latem temperatury nie schodzą poniżej 22°C, tak więc zwiedzania nie będzie utrudniał pot lejący się z czoła. Zima w tych okolicach jest dość mroźna, dlatego wyjazdy na narty w okolice Podcetrtek to doskonały pomysł.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-10 18:53:14
1607
0
0
0pkt


adsens 2019-05-20
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593