UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Grasse » Lazurowe Wybrzeże » Francja
Grasse to miasto i gmina położona we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie. Począwszy od XVIII wieku miasto słynie z wytwórni perfum. Jest zarazem francuskim jak i światowym centrum produkcji...
 Grasse to miasto i gmina położona we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie. Począwszy od XVIII wieku miasto słynie z wytwórni perfum. Jest zarazem francuskim jak i światowym centrum produkcji naturalnych aromatów (la capitale mondiale des parfums). Nie wszyscy turyści znają inne atrakcje miasta. Fascynujące acz mało znane są historyczne zabytki. Rozpoczynając od Place des Aires z zabytkowymi arkadami można dalej spacerować wzdłuż malowniczych ulic obfitujących w liczne butiki i stragany. Podążając wąskimi, krętymi uliczkami możemy zwiedzić kwadratową wieżę Saracen wraz z pozostałościami murów z XVI wieku. Warto obejrzeć także prywatne rezydencje (Hotel de Cabris, Hôtel de Pontevès, Trybunał de Fontmichel) oraz XVIII - wieczne wille, a także warto wstąpić do kasyna Belle Epoque obecnie przekształconego w centrum konferencyjne. Jednym z najciekawszych zabytków jest Katedra Notre Dame du Puy, budowana pomiędzy X i XI wiekiem, następnie odrestaurowana i przebudowana w XVII wieku. Wewnątrz znajduje się fragment ołtarza Louisa Brea oraz wiele dzieł sztuki, m.in. Rubensa czy Jean - Honoré`a Fragonarda, a także witraże i rzeźby Baillet. Warto także udać się na miejską wieżę widokową - Tour de Guet, z której obserwować można panoramę miasta i górską okolicę.

Jest to także ciekawe miejsce dla grotołazów. Można zejść w głąb Trou du Curé, mającej 60 metrów głębokości bądź wybrać się do jaskini przy wodospadzie Saint Sauveur. Dla fanów pieszych wycieczek polecana jest wyprawa do Doliny Loup.


Pogoda


Klimat Grasse jest łagodny. Temperatury nawet zimą nie schodzą poniżej 5°C. W najcieplejszych miesiącach letnich oscylują w granicach 18-27°C. Temperatury wody w morzu są także wysokie i w miesiącach letnich wynoszą 22-23°C. Liczba godzin nasłonecznienia w lipcu wynosi 12, w sierpniu natomiast zaledwie 10.


Perfumy


Grasse to urokliwe miasto pobudzające zmysły. Dziś stanowi światową stolicę perfum. Łagodny klimat miasta oraz żyzna gleba, jak również góry osłaniające od północnego wiatru sprawiły, że w Grasse istnieją doskonałe warunki do hodowli kwiatów. W marcu zakwitają złote mimozy, na początku lata rozkwitają róże, a jesienią pojawiają się jaśminy. W górskim krajobrazie widać cudowne pola lawendy. Przemysł perfumeryjny zapoczątkowany został w XVI wieku, kiedy to włoscy rękawicznicy odkryli cudowne zapachy w tym regionie i zaczęli perfumować rękawiczki ze skóry. Tak więc począwszy od wieku XVI w Grasse działają destylarnie perfum. W okazałej XVII - wiecznej rezydencji, gdzie niegdyś mieszkał artysta - Jean - Honore Fragonard, dziś mieści się muzeum (Musee Fragonard). W muzeum znajduje się kolekcja Musee International de la Perfumerie, a także są obrazy Fragonarda (m.in. replika słynnych malowideł ściennych "Postępy w miłości"). Główną jednakże atrakcją jest zwiedzanie historycznej fabryki, najstarszej w Grasse, powstałej w 1782 roku. Od początku jej działalności produkowano w niej perfumy, mydła oraz kosmetyki według tradycyjnych metod i receptur. Podczas zwiedzania fabryki usłyszymy o samym procesie produkcji perfum, sposobach przechowywania, doborze flakonów itp. Zobaczymy także prywatne muzeum perfum, zawierające cudowną kolekcję flakonów, skrzynek, dokumentów, a także sprzętów, ukazujących historię przemysłu perfumeryjnego od czasów antycznych aż do dziś. Warto dodać, że wizyta zarówno w muzeum jak i w fabryce jest bezpłatna.

Muzeum i fabryka są czynne od początku października aż do maja we wszystkie dni oprócz wtorków od godziny 10 do 12:30 i od 14 do 17:30, natomiast od początku czerwca do końca września w godzinach od 10 do 18:30.


Przemysł perfumeryjny


Według statystyk perfumy Grasse oraz przemysł produkujący aromaty stanowią aż dwie trzecie całkowitej produkcji francuskiej. Przemysł ten zatrudnia 2,7 tys. osób i generuje obroty w wysokości 600 mln euro. Dodatkowo przemysł perfumeryjny przyciąga masę turystów. Rocznie około 2 miliony ludności przybywa tutaj w celu zwiedzenia muzeum perfum, fabryki perfum oraz perfumerii. Dodatkowo turystów przyciągają trzej główni producenci perfum - Fragonard, Galimard i Molinard, którzy proponują turystom nieodpłatne wycieczki z przewodnikiem, podczas których można dowiedzieć się wszystkiego o tajemnicach perfum.


Fragonard


Perfumeria Fragonard powstała jako pierwsza w Grasse (w 1926 roku). W dzisiejszych czasach jest to sieć luksusowych butików, które oferują nie tylko perfumy, ale również inne akcesoria. Butiki to tradycja, W każdym z takich miejsc można dokładnie zapoznać się z historią produkcji oraz dystrybucji perfum. Perfumerie osiągnęły najwyższy szczyt dzięki osobom zwanym perfumeur. Są oni wyjątkowi, zarabiają ogromne pieniądze i doskonale potrafią rozpoznawać i oceniać zapachy. Dzięki swoim umiejętnościom potrafią stworzyć idealne kompozycje zapachów.


Ceny


Hotele w Grasse są dość drogie. W promocyjnych cenach można znaleźć noclegi w takich hotelach jak: Mandarina Hotel, Hotel des Parfums, Mercure Grasse, Intel Hotel Panorama i inne. Ceny noclegów w tych hotelach wahają się od około 300 do 500 zł za dobę. Dużo tańsze są schroniska w Grasse, przykładowo Villa Squadra - Chambres D'hôtes De Charme oraz Chambre D'Hôtes B&B. Tam ceny rozpoczynają się od około 32 euro.


Wycieczki


Będąc w Grasse warto zwiedzić miasta Lazurowego Wybrzeża. Szczególnie polecane jest największe miasto - Nicea. Miasto to ze względu na swoją zuchwałość przyciąga bardzo dużą rzeszę młodych turystów. Świadczy o tym rosnąca liczba schronisk młodzieżowych. Nie jest to miasto dla szukających ciszy i spokoju. Mocnych wrażeń, a także dobrej rozrywki dostarczą teatry i opera, jak również wiele organizowanych tutaj koncertów muzycznych - muzyki klasycznej i jazzu, a także czasem innych gatunków muzyki rozrywkowej. Swoje miejsce znajdą tu także miłośnicy kasyna (są tutaj dwa ogromne kasyna należące do sieci Accor Hotels Casino Ruhl) oraz miłośnicy klubów i pubów (najsłynniejszy klub Pub Thor).

Warto także zwiedzić takie miasta, jak:Cannes słynące z międzynarodowego festiwalu filmowego odbywającego się od 1946 roku oraz miasto Saint Raphael, Saint Tropez i wiele innych.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-07 22:20:18
1525
0
0
0pkt


adsens 2019-01-17
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593