UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Trpanj » Dalmacja » Chorwacja
Jeżeli chcesz odpocząć w ciszy i spokoju, tak aby urlop był faktycznie okresem regeneracji musisz udać się do miejscowości Trpanj na półwyspie Pelješac. Znajdujące się w tej miejscowości lecznicze borowiny, pomogą ci się uporać ze...
 Jeżeli chcesz odpocząć w ciszy i spokoju, tak aby urlop był faktycznie okresem regeneracji musisz udać się do miejscowości Trpanj na półwyspie Pelješac. Znajdujące się w tej miejscowości lecznicze borowiny, pomogą ci się uporać ze schorzeniami rematycznymi i sprawią że wakacje będą nie tylko przyjemne ale również zbawienne dla twojego zdrowia.


Historia


Trpanj to znana miejscowość letniskowa. I znana nie od dzisiaj. Nazwa ta pochodzi od słowa „znosić”, „cierpieć”. Legendy głoszą, że nazwa wzięła się stad, iż pierwsi osadnicy na tych terenach nie mieli lekkiego życia. Tereny dzisiejszego Trpanj nie były łaskawe dla rolników, gdyż zewsząd otaczały je strome klify i puste pola. Na terenie przylegającym do Trpanj często odnajdywano prehistoryczne przedmioty ceramiczne, co jest dowodem na wielowiekową historię tych rejonów. Wiadomo również, że swego czasu osiedlali się tutaj Rzymianie. Świadczą o tym pozostałości rzymskiej willi, oraz fortyfikacji na wzgórzu Grandina, zbudowanej przez cesarza Justyna, w VI wieku.


Atrakcje turystyczne


Główna atrakcją dla turystów, którzy chcą uciec od zgiełku i harmideru jest panujący w miasteczku spokój. To idealne miejsce na spokojne wakacje, co jednak nie oznacza, że wakacje to mają być nudne. Nic bardziej mylnego. W okolicach Trpanj każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. Na pewno dla siebie znajdą coś miłośnicy sztuki sakralnej. A w szczególności budowli sakralnych. Trpanj, mimo swoich niewielkich gabarytów, może poszczycić się pięknymi kościołami. W centrum miasta znajdziemy kościół Matki Bożej z Karmelu (Gospa od Kamena). Wewnątrz tego zbudowanego w XVII wieku kościoła, znajdziemy piękny renesansowy ołtarz. Warto również zobaczyć kościół św. Antoniego, w którym dla odmiany umieszczony jest ołtarz barokowy oraz mozaik pochodzące z 1847 roku. Perełką wśród kościołów w Trpanj jest kościół św. Roko, który nie tylko jest najpiękniej i najwyżej położony, ale również ma swoją historię. Mianowicie został zbudowany aby chronić mieszkańców przed epidemią trądu. Z racji na tradycje rybackie, które w Trpanj są silnie zakorzenione, na jednym ze wzgórz stoi warty obejrzenia posąg Madonny, która miała zapewnić rybakom szczęśliwy powrót do domu. Warto również odwiedzić okoliczne miasteczka takie jak np. Ston. Możemy tam zobaczyć monumentalne mury obronne o długości ponad 5 kilometrów. Mówi się że to europejski Chiński Mur. Obecnie można zwiedzać Wielki i Mały Ston (Veliki i Mali Ston), które cieszą oczy renesansowymi pałacami, taki i chociażby jak pałace Sorkočević oraz Bordić.


Plaże i sporty


Trpanj może się pochwalić kilkoma plażami, na które przybywają turyści nawet z innych miejscowości. Pierwsza z nich to plaża Pozora, w któej sąsiedctwie znajduje się hotel Faraon. Jest to plaża żwirowa. Kolejną plażą żwirową jest Luka. Jeśli marzy nam się plaża, która będzie oazą spokoju warto udać się do odległej o 13 km Duby. Tamtejsza plaża Jezero, do której dostać się można tylko łodzią, zagwarantuje nam wypoczynek na łonie nienaruszonej przyrody. Jedną z najpiękniejszych plaż na półwyspie Pelješac jest plaża Divna. Mając do dyspozycji tak piękne plaże, można wykorzystać wakacje na podszkolenie swoich umiejętności w kajakarstwie czy narciarstwie wodnym. Coś dla siebie znajda również fani windsurfingu, gdyż zawsze obecny mistral, pozwoli poszusować po falach. W tych rejonach dobrze rozwinięta jest również turystyka rowerowa oraz piesza.


Noclegi


Jeśli chcemy spędzić ekskluzywne wakacje, warto wybrać hotel Faraon. To typ hotelu, dzięki któremu urlop będzie w formie all inclusive, co oznacza, że będziemy mieli wszystkiego pod dostatkiem. Apartamenty, które oferuje nam hotel Faraon w pełni spełnią nasze wymagania. Jeśli jednak naszym celem nie będą hotele, warto wybrać kwatery prywatne, których ceny okażą się na pewno bardziej przystępne.


Wycieczki


Chorwacja to kraj, który może pochwalić się wieloma pięknymi miejscami do zwiedzania. Nie inaczej jest w pobliżu miejscowości Trpanj. Z miejscowego portu możemy popłynąć na wyspę Korčula, gdzie podążając śladami słynnego Marco Polo odkryjemy uroki wyspy. Skoro jesteśmy przy wyspach, godna polecenia jest wyspa Mljet, na której znajduje się Park Narodowy (Nacionalni Park Mljet). Możemy tam obejrzeć dwa piękne słone jeziora, Wielkie Jezioro (Veliko Jezero) oraz Małe Jezioro (Malo Jezero). Będąc w miejscowości Trpanj koniecznie należy skorzystać z okazji obejrzenia Dubrovnika. Co prawda to już odrobinę dłuższa podróż, ale warto ją odbyć aby zobaczyć cudowne miasto umieszczone na liście UNESCO.


Kuchnia


Hitem kuchni proponowanej w tej uroczej miejscowości są dania z ryb. Jako że tradycje rybackie na wyspie były i nadal są bardzo istotne, kucharze z Trpanju celują w daniach z ryb i owoców morza. Warto ich skosztować, popijając jednym z doskonałych win takich jak np. Dingač i Postup.


Klimat


Klimat śródziemnomorski sprawia że ta urocza miejscowość nad Adriatykiem przyciąga turystów od mają aż do października. Więc jeśli zobaczymy oferty last minute proponujące podróż do Trpanj, nie wahajmy się. Mimo późniejszej pory będziemy mieli zagwarantowaną pogodę oraz cisze i spokój. A czegóż chcieć więcej aby wakacje były udane?
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 13:11:13
1605
0
0
0pkt


adsens 2019-06-16
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593