UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Makarska » Dalmacja » Chorwacja
U podnóży masywu górskiego Biokovo, nad samym wybrzeżem Morza Adriatyckiego znajduje się wakacyjna miejscowość Makarska. Od nazwy tego wypoczynkowego kurortu, położonego na środkowym wybrzeżu Adriatyku, utworzono nazwę, Riwiera Makarska,...
 U podnóży masywu górskiego Biokovo, nad samym wybrzeżem Morza Adriatyckiego znajduje się wakacyjna miejscowość Makarska. Od nazwy tego wypoczynkowego kurortu, położonego na środkowym wybrzeżu Adriatyku, utworzono nazwę, Riwiera Makarska, jednego z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. W skład ciągnącego się przez 60 km wybrzeża, wchodzi kilkanaście typowo turystycznych miejscowości, w których na spragnionych wypoczynku i dobrej zabawy turystów czekają liczne atrakcje i rozrywki. A wszystko to w otoczeniu przepięknych krajobrazów dalmatyńskiego wybrzeża.

Za pierwszą miejscowość Riwiery Makarskiej uważa się kurort Brela (ok. 15 km od Makarskiej). Dzięki swojej czystości tutejsza plaża zdobyła Błękitną Flagę. Ostatnia miejscowość, zaliczana do Riwiery Makarskiej, to Gradac (położony ok. 55 km południe od Makarskiej). Wzdłuż wybrzeża znajdują się inne słynne ośrodki turystyczne tej części Chorwacji, m.in. Baška Voda, Tučepi (ośrodek sportów wodnych), Podgora (słynne źródła wód pitnych i leczniczych), Drvenik (przystań promowa).


Historia


Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy rzymskiej osady, Muccurum, zniszczonej w VI w. n.e. w czasie najazdów Gotów. W VII w. przybyły tutaj plemiona słowiańskie, które trudniły się piractwem i napadały na statki kupców weneckich. Pierwszy król Chorwacji, pomagając Bizancjum w wojnie z Bułgarią, otrzymał te tereny i włączył je do Chorwacji (X w.). W 1499 r. miejscowość została zdobyta przez Turków. W XVII w. panowanie przejęła Republika Wenecji, a po jej upadku władzę zdobyła Austria, w której rękach Makarska przebywała, aż do I wojny światowej.


Zabytki


Pobyt w Makarskiej warto rozpocząć od spaceru wśród urokliwych uliczek tej nadmorskiej miejscowości. Centrum miasta stanowi trg Andriji Kačica-Milošica. Nazwa tego tarasowego placu pochodzi od nazwiska XVIII-wiecznego franciszkanina i poety, którego pomnik wznosi się pośród kwiatowych klombów. Tuż obok barokowy kościół św. Marka z głównym ołtarzem weneckim z XVII w. oraz przepięknym ołtarzem bocznym wykonanym ze srebra (1818 r.). Niedaleko znajduje się kościół i klasztor Franciszkanów z XV w., odrestaurowany w barokowym stylu. Cennym dziełem sztuki flamandzkiej jest obraz Wniebowstąpienie (z 1760 r.), który znajduje się w ołtarzu głównym. Każdy, kto chce poznać historię miasta, powinien koniecznie odwiedzić Muzeum Miejskie, gdzie zobaczyć można ciekawe eksponaty etnograficzne, archeologiczne i historyczne związane z Makarską. Warto zapoznać się z ciekawą ekspozycją Muzeum Malakologicznym (wystawa muszli). Znajduje się tutaj bogata kolekcja muszli morskich z całego świata (ponad 3000 eksponatów), w tym żyjącego tylko nad Adriatykiem ślimaka mitra zonata. W okolicy przystani promowej znajduje się kościół św. Filipa Nero (należący do klasztoru Filipinów). Miłośnikom historii polecamy szczególnie spacer na pobliski cmentarz, gdzie zachowały się nagrobki z czasów rzymskich.


Rozrywka


”Najbardziej rozrywkowa miejscowość Dalmacji” - takie miano zyskała sobie Makarska dzięki licznym atrakcjom, knajpkom, sklepikom… Trudno o lepszą wizytówkę. Tutaj wszędzie czuje się wakacyjną atmosferę, sprzyjającą prawdziwemu wypoczynkowi. W ciągu dnia warto oddać się słonecznym kąpielom, wspiąć się na masyw Biokovo, odwiedzić sąsiednie miejscowości pełne niezwykłych zabytków. Wieczory należy jednak zarezerwować na rozrywkę przy lampce znakomitego chorwackiego wina oraz muzyce lokalnych zespołów, która zaprasza do zabawy. Najbardziej niezwykłą atrakcją jest dyskoteka Grota, która znajduje się w prawdziwej jaskini na wybrzeżu półwyspu Sveti Petar. Na półwyspie znajduje się także inna ciekawa atrakcja, latarnia morska Sveti Petar z 1884 r., w której znajduje się nowoczesny apartament.

Wzdłuż wybrzeża przebiegają dwa bulwary, nazywane po prostu ”stary” i ”nowy”. Spacerując po bulwarach, warto zdecydować się na wizytę w lokalnych sklepikach. Do typowych pamiątek, kojarzącymi się z wakacjami w Chorwacji, należą bez wątpienia wyśmienite chorwackie wina i lawendowe olejki. Świetnym prezentem będzie również krawat, który został wymyślony właśnie tutaj w Chorwacji. Po zakupach skusić można się na chwilę wytchnienia w jednej z licznych kawiarni czy restauracyjek, które wabią turystów aromatem smakowitych potraw. Za rozsądną cenę można zjeść tutaj pyszne lokalne dania. W Makarskiej często organizowane są festyny rybackie, gdzie spróbować można rybnych potraw, skosztować wybornego chorwackiego wina i zabawić się przy dźwiękach muzyki lokalnych zespołów.


Plaża


Wczasy w Makarskiej to niepowtarzalna okazja, aby odpoczywać wśród wspaniałego dalmatyńskiego krajobrazu. Połączenie pasma Gór Dynarskich oraz Morza Adriatyckiego urzeka swą niezwykłością. Piękno otaczających gór, schodzących prosto do morza najlepiej kontemplować wylegując się na miejscowych plażach. Znajdziemy tutaj słynne plaże żwirowe, obmywane przez wody krystalicznie czystego Adriatyku. Nieodzownym elementem tutejszego nadmorskiego krajobrazu są jeżowce, dlatego warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie (np. klapki). Wszystkim tym, którzy chcą wygrzewać się na pisaku polecamy udać się np. do kurortu Podgora lub Baška Voda, gdzie oprócz plaż żwirowych, znajdziemy również plaże piaszczyste.


Pogoda


Wakacje nad Adriatykiem to gwarancja udanej pogody. Śródziemnomorski klimat sprawia, że średnia temperatura w lecie wynosi 27°C. Można więc przez cały sezon cieszyć się piękną pogodą, a po powrocie z urlopu piękną opalenizną. Również temperatury Adriatyku (średnia temperatura ponad 20°C) zachęcają do morskich kąpieli. Do Makarskiej warto wybrać się na wczasy także poza sezonem wakacyjnym. Temperatury powietrza we wrześniu i w październiku wahają się między 20°C a 25°C.


Kulinaria


Pobyt w Makarskiej to wyjątkowa okazja, żeby skosztować dalmatyńskiej kuchni, w której mieszają się wpływy włoskie, weneckie, tureckie i francuskie. Nadmorskie menu pełne jest przepysznych dań z owoców morza. Wśród tutejszych przysmaków znaleźć można krewetki, risotto z kałamarnic czy sałatkę z ośmiornicy. Warto spróbować słynnej wędzonej dalmatyńskiej szynki, pršut. Dla łakomczuchów tort Makarana, z migdałami i wiśniowym likierem albo orzechowe ciasteczka makarski rafioli.

Dobre warunki pogodowe sprzyjają uprawie winorośli. Chorwackie wina już dawno zdobyły uznanie poza granicami kraju. Warto przekonać się o tym samemu i skusić się na lampkę chorwackiego wina. Smakosze piwa spróbować powinni słynnego chorwackiego Karlovacko. Bardzo popularnym alkoholem, jest rakija, tradycyjna odmiana wysokoprocentowej wódki o smaku śliwek lub winogron.


Noclegi


Riwiera Makarska oferuje różne opcje noclegowe. Od luksusowych apartamentów i hoteli dostępnych w opcji all inclusive, po urokliwe hotele o nieco niższym standardzie. Ciekawą propozycją są apartamenty i kwatery prywatne, gdzie panuje przyjemna i rodzinna atmosfera. Riwiera Makarska, jak na wakacyjne wybrzeże przystało, szczyci się bogatą ofertą noclegową. Każdy znajdzie coś na swoją kieszeń!


Transport


Chorwacja pokryta jest gęstą siecią autostrad. Dzięki temu można szybko przemieszczać się między malowniczymi zakątkami tego urokliwego kraju. Dodatkowym ułatwieniem komunikacyjnym są lotniska w Splicie oraz na wyspie Brač. Wycieczki na pobliskie wysypy Brač i Hvar umożliwia świetnie zorganizowana przeprawa promowa. Dzięki temu wczasy na Riwierze Makarskiej można połączyć z zwiedzaniem miejscowości położonych na wyspiarskiej części kraju.


Sport i rekreacja


Aktywny wypoczynek na Riwierze Makarskiej umożliwiają liczne kluby nurkowe i żeglarskie, zlokalizowane w nadmorskich miejscowościach. Miłośnikom sportów wodnych polecamy wizytę w Tučepi (ok. 3 km), w znanym nad Adriatykiem ośrodku sportów wodnych. Dobre warunki pogodowe zachęcają amatorów windsurfing, liczne szlaki rowerowe sprzyjają długim wycieczkom po malowniczej okolicy.

Nad okolicą góruje masyw Biokovo, będący częścią Gór Dynarskich. Najpiękniejsze widoki na Riwierę Makarską roztaczają się z najwyższego szczytu Sveti Jure (1762 m n.p.m.). To idealne miejsce, żeby zachwycić się pięknem dalmatyńskiego krajobrazu i podziwiać góry schodzące prosto do morza. Wycieczka na masyw Biokovo to propozycja nie tylko dla aktywnych (można wybrać się na pieszą wycieczkę), ale również dla tych, którzy na wierzchołek chcą dostać się samochodem (na szczyt prowadzi asfaltowa droga). Część masywu objęto ochronną i utworzono Park Przyrodniczy Biokovo (ponad 1500 gatunków roślin i zwierząt). Po wspinaczce warto odpocząć w znajdującym się nieopodal Biokowskim Ogrodzie Botanicznym (ok. 16 ha), gdzie podziwiać można ok. 300 gatunków roślin, charakterystycznych dla tej części Chorwacji.


Wycieczki


Makarska to świetna baza wypadowa zarówno na wycieczki wzdłuż wybrzeża Adriatyku, jak również na wyprawy na pobliskie chorwackie wyspy. Odkrywanie zabytkowych zakątków wybrzeża warto rozpocząć od wizyty w Splicie (ok. 60 km). Najbardziej znanym obiektem jest pałac Dioklecjana z przełomu III i IV w. n.e. Na trasie do Splitu czekają kolejne atrakcje. Niezapomnianych wrażeń dostarczy rafting na Cetinie (ok. 50 km od Makarskiej). To doskonała okazja, żeby podziwiać niezwykły dalmatyński krajobraz - rzeka wije się przez malowniczy kanion, w którym kręcono sceny do filmów o Winettou.

Nieco dalej od Makarskiej (ok. 130 km) znajduje się ”perła Adriatyku”, czyli Dubrovnik. Dzięki bardzo dobrym połączeniom komunikacyjnym, szybko i przyjemnie można pokonać trasę do tego niezwykle urokliwego miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto poświęcić jeden dzień, żeby odwiedzić ten główny ośrodek turystyczny Dalmacji, którego znakiem rozpoznawczym są czerwone dachy tutejszej starówki. Obowiązkowe zabytki, które należy zobaczyć, to m. in. Wielka Studnia Onufrego, kościół Zbawiciela, klasztor Franciszkanów. Co roku w lipcu organizowany jest tutaj Letni Festiwal, jedna z największych tego typu imprez na świecie. Niezwykła forma festiwalu pozwala połączyć odpoczynek i rozrywkę: popijając chorwackie wino w kawiarnianym ogródku można oglądać spektakle wystawiane przez uliczne teatry.

Kolejną ciekawą propozycją jest wycieczka na półwysep Peljesač (ok. 110 km na południe od Makarskiej). Można tutaj dostać się zarówno drogą lądową, jak i przypłynąć promem. Warto poświęcić chociaż jeden dzień i odwiedzić ten przepiękny zakątek, który słynie z wyśmienitych czerwonych win dingač i postup. Miłośnikom historii i zabytków polecamy wizytę w dwóch miasteczkach, Ston i Mali Ston (starają się o wpis na Listę Światowego Dziedzictw UNESCO), położonych na przesmyku łączącym półwysep ze stałym lądem. Te dwie miejscowości obwarowane są 5-kilometrowymi fortyfikacjami, które wzniesione zostały w XIV w. Wycieczka na półwysep Peljesač zachwyci również amatorów kuchni dalmatyńskiej. Odwiedzając jedną z knajpek na tutejszym nabrzeżu, można znaleźć się w kulinarnym raju, smakując potraw z owoców morza.

Amatorom mocnych wrażeń polecamy wycieczkę na wyspę Brač, która już od kilku sezonów jest słynnym ośrodkiem sportów ekstremalnych. Co roku na początku sierpnia, organizuje się tutaj trwający cały tydzień Festival Vanka Regule. To świetna okazja, aby podziwiać niecodzienne dyscypliny sportowe. Również miłośnicy sportów wodnych nie będą się tutaj nudzić. W miasteczku Bol panują bowiem jedne z najlepszych warunków do uprawiania windsurfingu. Wyspa ta (trzecia pod względem powierzchni w Chorwacji) znana jest na całym świecie także dzięki bogatym złożom marmuropodobnego wapienia, którego użyto m. in. do budowy Białego Domu, gmachu Parlamentu w Budapeszcie oraz słynnego pałacu Dioklecjana w Splicie.

Wycieczka na wyspę Hvar, ”najsłoneczniejszą dalmatyńską wyspę” (320 słonecznych dni w roku). Wizyta w tym urokliwym zakątku Chorwacji na długo pozostaje w pamięci. Na odwiedzających czekają tu niekończące się pola lawendy, oliwkowe gaje, zabytkowa zabudowa (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Wyspę Hvar zwykło nazywać się ”lawendową wyspą”, a rosnącą tutaj lawendę uznaje się za jedną z najbardziej szlachetnych odmian tej rośliny. Idealne warunki pogodowe sprzyjają uprawianiu winorośli. Warto więc odwiedzić jedną z licznych winnic, aby skosztować słynnego chorwackiego wina.

Pobyt w Makarskiej to dobra okazja, aby wybrać się do sąsiedniej Bośni i Hercegowiny. Niedaleko (ok. 70 km) znajduje się Međugorje. To znane na całym świecie sanktuarium, wybudowane w miejscu objawień maryjnych. Od 1981 r. ściągają tutaj liczni pielgrzymi. Na odwiedzających czeka doskonale rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna. Stąd niedaleko już do malowniczego Mostaru (ok. 30 km), jednego z największych w Bośni i Hercegowinie muzułmańskich miast. Niezwykły zabytek Mostaru, XVI-wieczny Stary Most, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 13:03:11
5258
0
0
0pkt


adsens 2024-12-29
© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593