UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Lokva Rogoznica » Dalmacja » Chorwacja
Lokva Rogoznica jest niewielką miejscowością turystyczną położoną w środkowej Dalmacji, na przepięknym wybrzeżu adriatyckim. Miasteczko leży pomiędzy dwoma, nieco większymi ośrodkami wczasowymi: Splitem i Makarską. Sąsiedztwo tych miast...
 Lokva Rogoznica jest niewielką miejscowością turystyczną położoną w środkowej Dalmacji, na przepięknym wybrzeżu adriatyckim. Miasteczko leży pomiędzy dwoma, nieco większymi ośrodkami wczasowymi: Splitem i Makarską. Sąsiedztwo tych miast znacznie wpływa na atrakcyjność Lokvy, której główną zaletą jest spokój i kameralna atmosfera. Wybierając się tutaj na wakacje na pewno wypoczniemy, a bliskość zabytkowych obiektów zapewni nam nieco rozrywki.


Atrakcje turystyczne


To, co oferuje Lokva Rogoznica można w skrócie opisać dwoma słowami: spokojne wakacje. Oddalenie od wielkich centrów turystycznych korzystnie wpływa na klimat panujący w tej niewielkiej miejscowości. Jest to idealne miejsce na spędzenie rodzinnych wakacji. Na wszystkich podróżujących czekają żwirowe (w niektórych odcinkach także piaszczyste) plaże, błękitna woda i wysokie temperatury. W Lokvie istnieje możliwość uprawiania różnorodnych sportów wodnych, m.in. surfingu, windsurfingu, żeglarstwa i nurkowania.


Wycieczki fakultatywne


Niewielkie Ruskamen leży, tak jak Lokva Rogoznica, pomiędzy Splitem a Makarską. Słynie nie tylko z przepięknych plaż i czystej wody, ale również ze świetnych warunków do uprawiania surfingu. Miasteczko jest prawdziwym rajem dla naturystów, to tutaj znajduje się jedna z najstarszych i największych plaż naturystycznych w tej części Adriatyku. Ciekawe oferty posiada tutejsze centrum nurkowania, które organizuje podwodne wycieczki do miejsca znalezienia starożytnych amfor w Mala Luka. W okresie letnim organizowany jest tutaj festiwal męskich zespołów muzycznych.

Kilka kilometrów od Lovky Rogoznicy leży Split, jedno z największych miast i centrów turystycznych w całej Chorwacji. Główną atrakcją w mieście jest pałac cesarza Dioklecjana, wzniesiony na przełomie III i IV w. Obiekt nie jest jednym budynkiem ale w zasadzie stanowi luźne połączenie kilku zabudowań, rozmieszczonych w różnych miejscach w mieście, pomiędzy nowszą architekturą. Jedną z części słynnego pałacu jest Riva, nadbrzeże z licznymi ogródkami kawiarnianymi, kolejną - tzw. Brązowa Brama (Mjedena vrata). Po przejściu przez nią można dostać się podziemnego muzeum, które przed wiekami stanowiło jedno z pałacowych pomieszczeń, a dziś - prezentuje zbiory pochodzące z czasów rzymskich. Kolejna część pałacu do Perystyl - dziedziniec otoczony kolumnami, z którego bardzo łatwo przedostać się w pobliże katedry św. Dujama (katedrala sv. Duje), otwartej dla zwiedzających od poniedziałku do soboty. W pobliżu Złotej Bramy (Zlatna vrata) znajduje się zabytkowa kaplica św. Marcina z pomnikiem biskupa Dominika. W Splicie warto obejrzeć również potężny pomnik Grzegorza z Ninu, jak głosi tutejsza legenda, podobno dotknięcie palca u nogi biskupa gwarantuje szczęście i powodzenie w życiu. W Splicie warto odwiedzić jeszcze galerię pochodzącego stąd rzeźbiarza - Ivana Meštrovicia, artysty znanego w całej Chorwacji.

Ze Splitu dzieli nas kilka kilometrów od miejscowości Salona (Solin), którego główną atrakcją są pozostałości antycznego, rzymskiego miasta. Do dziś zachowały się m.in. mury miejskie, amfiteatr, akwedukt oraz katedra z V w. Ruiny rozsiane są na dość sporym obszarze, dlatego przed rozpoczęciem zwiedzania najlepiej wynająć przewodnika lub odwiedzić muzeum, znajdujące się przy wejściu do antycznego miasta.

Z Lokvy Rogoznicy można wyruszyć na wycieczkę do pobliskiego Omiša, miasteczka leżącego przy ujściu rzeki Cetiny do Morza Adriatyckiego. Z zabytków architektonicznych na uwagę zasługują przede wszystkim ruiny twierdzy Starigrad (Fortica) pochodzącej z XV w. Z okresu baroku zachował się natomiast kościół św. Mihovila (1629 r.) oraz klasztor Franciszkanów. Przy jednym z brzegów rwącej Cetiny można wstąpić do kościoła św. Petara z X w. Dużą popularność miasteczko zawdzięcza m.in. przepływającej przez nie Cetinie, która słynie z organizowania licznych spływów kajakowych.


Noclegi


Bardzo dużą popularnością wśród turystów cieszą się tutaj apartamenty. Należy wiedzieć, że tego typu miejsc noclegowych jest całkiem sporo, wszystkie zróżnicowane są pod względem standardu i cen.


Pogoda


Planując wakacje w tej części Chorwacji najlepiej wybrać miesiące letnie - lipiec, sierpień (także wrzesień) gwarantują słoneczną i bezdeszczową pogodę. Średnie temperatury powietrza w tym czasie wahają się w okolicach 23-27°C, niejednokrotnie przekraczają nawet 30 kresek. To, co charakterystyczne dla chorwackiego wybrzeża, to dość silne wiatry. Latem, przynoszą ukojenie od upałów, zimą natomiast ochładzają dodatkowo klimat. Miesiące zimowe mają tutaj bardzo łagodny przebieg (np. w porównaniu z Polską zimą), słupki rtęci rzadko spadają poniżej 0.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 12:46:51
1504
0
0
0pkt


adsens 2019-03-23
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593