UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Klek » Dalmacja » Chorwacja
Klek to niewielka miejscowość turystyczna położona w Południowej Dalmacji, na północno - zachodnim brzegu zatoki Klek - Neum.


Historia 


Klek znajduje się na południe od portu Ploce, blisko magistrali chorwackiej. W przeszłości...
 Klek to niewielka miejscowość turystyczna położona w Południowej Dalmacji, na północno - zachodnim brzegu zatoki Klek - Neum.


Historia


Klek znajduje się na południe od portu Ploce, blisko magistrali chorwackiej. W przeszłości Republika Dubrownicka zrzekła się tych obszarów na rzecz Turków, aby nie mieć wspólnej granicy z Republiką Wenecką, silnym rywalem z zachodu. W XIV wieku Klek był pod panowaniem Bośni, później przeszedł we władanie Republiki Dubrownickiej.

Z miasteczkiem Klek oraz górą Velika Kapela (kształt owej góry była inspiracją dla wyobraźni ludowej) wiąże się legenda o czarownicach, które w czasie burzowych nocy zbierały się na Kleku. Odgłosy ich tańca i krzyku docierały aż do Ogulinu, miasteczka położonego w północno - zachodniej części Chorwacji, u podnóża góry Klek. Dla turystów odwiedzających Klek przygotowano specjalną atrakcję - w trakcie przejażdżki Eko - turystyczną kolejką można spotkać postacie przedstawiające czarownice z Kleku.


Zabytki


Romantycznie nastawionym turystom na pewno spodoba się Kula Monković - wieża obronna w kształcie graniastosłupa, zbudowana na przełomie XVII i XVIII, która przetrwała wspólnie z kaplicą oraz resztkami murów obronnych.

Na obszarach nad Klekiem warto zobaczyć tajemnicze gruzy zamku Smrden - grad, z barokową kaplicą i dużą nekropolią steli ze średniowiecznymi nagrobkami.

Ciekawym doświadczeniem może okazać się odwiedzenie dawnego młyna na oliwki, który z biegiem czasu został przebudowany na galerię sztuki, w której prezentują się współcześni malarze chorwaccy.

Na miłośników przyrody w delcie Naretvy czeka rezerwat ornitologiczny i ichtiologiczny, unikalny na skalę całej Chorwacji.


Wakacje, wczasy


Klek, położony w oliwkowym lasku nad samą plażą, nazywany jest „wakacyjną wioską”. Położony w krajobrazie swojskiej i bujnej natury jest odpowiednim miejscem na spokojny, rodzinny wypoczynek. Na turystów czekają tu: krystalicznie czyste morze, przepiękne piaszczysto - żwirowe plaże, wspaniała roślinność oraz godne uwagi zabytki. Miasteczko jest dobrą bazą wypadową, m. in. do Dubrownika, Medjugorie, na wyspę Korčula.


Temperatura, pogoda


Położenie w zatoce sprawia, że temperatura wody jest wyższa, a jedynym mankamentem jest brak widoku na otwarte morze. Obszar ten charakteryzuje się długim i ciepłym latem oraz krótką i łagodną zimą.


Rozrywka, sport


Turyści mają możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą - organizowane są rejsy małymi, tradycyjnymi łódkami po rozlewiskach przepięknej rzeki Naretwy (Naretva). Czyste rzeki i dobrze zachowana przyroda zachęcają turystów do: kąpieli, wioślarstwa, spływów tratwami, wędkarstwa, raftingu, nurkowania i wypraw kajakowych. Jest również możliwość uprawiania myślistwa w lasach pomiędzy miejscowościami Draganić, Klek i Modruša. Szlaki górskie, ścieżki spacerowe, trasy rowerowe, groty krasowe, uzdrowisko termalne dają nieograniczone możliwości wypoczynku i rekreacji. Wczasowicze mają do dyspozycji także korty tenisowe i miniaturowy golf. Wypożyczanie sprzętu wodnego i sportowego odbywa się zwykle za dodatkową opłatą.


Kulinaria


Świeże owoce, ryby, warzywa, wino, brandy i oliwa z oliwek są domowymi produktami, przez co są łatwo dostępne. Na wybrzeżu dominują potrawy raczej lekkie, wolno psujące się, z mięs jada się głównie baraniny i ryby.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 12:45:13
1189
0
0
0pkt


adsens 2018-06-18
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593