UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Supetar » Dalmacja » Chorwacja
Podstawowe informacje


Wakacje w Chorwacji cieszą się ogromną popularnością. Turyści szczególnie tłumnie wybierają się do jednego z piękniejszych rejonów tego kraju, jakim jest Dalmacja. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj jedna z...
 Podstawowe informacje


Wakacje w Chorwacji cieszą się ogromną popularnością. Turyści szczególnie tłumnie wybierają się do jednego z piękniejszych rejonów tego kraju, jakim jest Dalmacja. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj jedna z piękniejszych wysp, mianowicie wyspa Brac. Jej centrum, zarówno administracyjnym, jak i turystycznym jest osada Supetar, ulokowana na północnej stronie wyspy, w zatoce św. Piotra. Wypoczynek tutaj upłynie pod hasłem zwiedzania reliktów przeszłości, błogiego lenistwa na pięknych plażach oraz wycieczek do okolicznych miast Dalmacji.


Historia


Chorwacja jest krajem o burzliwej przeszłości. Tutejsze tereny przechodziły z rąk do rąk, nie inaczej sytuacja wyglądała w przypadku wyspy Brac. Da się na niej zauważyć silne wpływy kolonizacji rzymskiej. Swoje ślady odcisnęła tutaj także Republika Wenecji. Podczas krótkiego panowania Francji, wyspa zaczęła przeżywać rozkwit, który apogeum osiągnął podczas panowania monarchii Habsburgów. Po zakończeniu I Wojny Światowej, wyspa Brac została włączona do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, przemianowanego później na Jugosławię. Dopiero po jej upadku, w 1991 roku, wyspa Brac została oficjalnie włączona do Chorwacji.


Atrakcje turystyczne


Supetar to miejsce gdzie można znaleźć wszystko to, co potrzebne do udanego wypoczynku. Miasteczko posiada zarówno banki, pocztę, restauracje, jak również kino czy puby. Atrakcją w czasie lata jest Letni Festiwal, podczas którego odbywają się liczne przedstawienia, spektakle i koncerty muzyczne pod gołym niebem. Dla zwolenników zabytków także znajdzie się coś ciekawego. Na uwagę zasługuje na pewno mauzoleum rodziny Pietranovič, z charakterystyczną zaokrągloną kopułą. Miłośnicy budynków sakralnych zachwycą się kościółkiem św. Łukasza, pochodzącym z XI wieku. Równie ciekawym zabytkiem jest kościół Marijina Navještenja zbudowany w XVIII wieku. Przy kościele znajduje się charakterystyczna dzwonnica, oraz muzeum kościelne. W pobliżu znajdują się także wczesnochrześcijańskie mozaiki, stworzone w VI wieku. Podczas spacerów po okolicy Supetaru zobaczyć można stare, kamienne domki z dachami w formie kopuł. Wpasowane idealnie w krajobraz okolicy, pozwalają wyobrazić sobie jak kiedyś żyli tutaj ludzie.


Plaże i sporty


Tutejsze plaże zachęcają do wylegiwania się w promieniach słońca. Otaczające je lasy sosnowe dają cień wszystkim tym, którzy mają chwilowo dosyć chorwackiego słońca. Plaże, jak to w Chorwacji bywa, są przeważnie kamieniste, jednak akurat w okolicach Supetaru można znaleźć również plaże piaszczyste. Szczególnie polecane są plaże w zatoczkach Vlacica i Banj. Na tych plażach znajdują się prysznice, a w pobliżu restauracje i bary. Wody w tych okolicach są niezwykle czyste, widoczność pod wodą osiąga nawet 40 metrów. Nic dziwnego więc, że jest to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania. Ale nurkowanie to nie jedyna atrakcja tutejszych plaż. Można tutaj spróbować windsurfingu, pożeglować czy po prostu popływać w ciepłych wodach Adriatyku.


Noclegi


Na turystów czekają tutaj piękne apartamenty z widokiem na morze oraz zadbane kwatery prywatne. W okolicy miasteczka znajdują się również hotele, których standard nie pozostawia nic do życzenia. Ceny noclegów zależne są od standardu i rodzaju noclegu na jaki zdecyduje się odwiedzający.


Wycieczki


Spędzając wakacje w miejscowości Supetar koniecznie należy wybrać się do pobliskiego Splitu. Promy, w okresie letnim, kursują 14 razy dziennie, więc dostanie się do tego specyficznego miejsca nie będzie żadnym problemem. Split, jako jedno z największych miast Dalmacji ma wiele do zaoferowania. Na pierwszym miejscu znajduje się pałac cesarza Dioklecjana, pochodzący z przełomu III i IV wieku. Jest on umieszczony na liście UNESCO. W mieście znajdują się również liczne zabytki sztuki sakralnej. Amatorzy muzeów powinni udać się do jednego z tych dostępnych w Splicie, jak na przykład Muzeum Historii Morskiej, Muzeum Przyrodnicze czy Muzeum Archeologiczne.


Kuchnia


Kuchnia w tych regionach bazuje głównie na owocach morza. Doskonale przygotowane kalmary, mątwy czy raki to tutejsze przysmaki. Doprawione aromatycznymi ziołami, oliwą z oliwek kuszą niejednego turystę. Do tego koniecznie należy spróbować któregoś z dalmatyńskich win, które są słynne w całej Europie.


Klimat


Tutejszy klimat potrafi rozpieścić. Ponad 2700 godzin słonecznych w ciągu roku, daje gwarancje na udaną pogodę podczas wakacji. Średnie temperatury latem wynoszą około 26°C. Tutejsze zimy nie przerażają chłodem, gdyż średnia temperatura wynosi wtedy około 10°C. Woda w Adriatyku, nie tylko krystalicznie czysta, ale również ciepła, pozwala na zażywanie kąpieli od maja aż do początków października.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 12:33:38
1752
0
0
0pkt


adsens 2019-06-16
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593