UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Karlovac » Chorwacja Środkowa » Chorwacja
Podstawowe informacje


W kontynentalnej części Chorwacji, na szlaku pomiędzy Samoborem i Dugą Resą, leży stolica wszystkich piwoszy - słynny Karlovac, który podróżni najczęściej pomijają spiesząc na gorące wakacje nad wybrzeżem -...
 Podstawowe informacje


W kontynentalnej części Chorwacji, na szlaku pomiędzy Samoborem i Dugą Resą, leży stolica wszystkich piwoszy - słynny Karlovac, który podróżni najczęściej pomijają spiesząc na gorące wakacje nad wybrzeżem - zupełnie jakby słońce miało im uciec. A to błąd - miasto, które jest stolicą komitatu Karlovačka županija (komitat jest jednostką administracyjną w Chorwacji) oczaruje każdego, kto zrobi choć krok w tym historycznym mieście, którego założycielami byli sami Austriacy. Region graniczy w części północnej ze Słowenią, na południu z Bośnia i Hercegowiną.


Historia


Miasto zostało założone przez Austriaków w 1579 r. i w początkowych założeniach miało stanowić punkt zwrotny w walce z Turkami. Z niewielkiej osady Carlostadium (bo tak brzmiała pierwotna nazwa miasta, nadana ku czci księcia Karola Habsburga) powstało z czasem dobrze prosperujące osiedle miejskie, z rozwiniętymi gałęziami przemysłu - głównie maszynowym i drzewnym. Po dawnym centrum miasta niewiele dziś pozostało, większość cennych budowli ucierpiała w czasie bombardowania miasta przez Serbów (tzw. Wojna Ojczyźniana rozpoczęta w 1991 r.). Walki ustały dopiero w 1995 r.


Atrakcje turystyczne


Historyczne - i najbardziej cenne turystycznie - centrum miasta uległo zniszczeniu podczas wojny Chorwatów z Serbami. Pozostałością jest jedynie fosa, znajdująca się w parku oraz kilka starszych budynków. Większość z nich zostało odrestaurowanych. Serce miasta stanowi plac bana Jelačicia z charakterystycznym pomnikiem. Przy rynku trafimy na kościół Trójcy Świętej (otwarty w dość nieregularnych godzinach), z rzucającą się w oczy żółtą fasadą oraz barokowymi freskami. Najstarszym budynkiem w mieście jest obecna siedziba Muzeum Miejskiego (wstęp płatny, otwarte we wszystkie dni w tygodniu poza poniedziałkami). Znajdziemy tutaj wystawę prezentującą regionalną kulturę - stroje, broń, przedmioty codziennego użytku oraz inne.

Zostało już wspomniane, że Karlovac jest "miastem piwa" - początek jesieni upływa pod znakiem festiwalu owego trunku. Miejscowy specyfik - Karlovačko - według uznanych degustatorów nie powoduje kaca.


Wycieczki fakultatywne


Na początek warto wybrać się gdzieś bliżej. Kilka kilometrów na południe od Karlovaca leży maleńkie miasteczko Turanj, historyczna osada, która zrewolucjonizowała przebieg walk serbsko-chorwackich. To właśnie tutaj, dzięki walecznemu oddziałowi, wojskom serbskim nie udało się przekroczyć Korany i Mrežicy. W Turanju największą atrakcją jest muzeum "pod gołym niebem" - w różnych punktach miasteczka rozsypane są ważne z punktu historycznego obiekty - działa, pozostałości sprzętu wojskowego, itp. Zgromadzono tutaj bodajże największą kolekcję eksponatów prezentujących w całości konflikt serbsko-chorwacki.

Z Karlovaca blisko jest do samej chorwackiej stolicy - Zagrzebia. Miasto obfituje we wszelkie możliwe atrakcje turystyczne. Zwiedzanie warto zacząć od muzeów, by choć trochę zaznajomić się z historią i kulturą miasta. Na turystów czeka m.in. Muzeum Historyczne (Hrvatski povijesni muzej), Muzeum Przyrodnicze, Archeologiczne (Arheološki muzej), Etnograficzne (Etnografski muzej), Muzeum Mimara (Muzej Mimara, prezentujące zbiory malarskie - nie tylko chorwackie - i ceramiczne, Chorwackie Muzeum Sztuki Prymitywnej (Hrvatski muzej naivne umjetnosti). Zagrzeb jest zasadniczo podzielony na Dolne i Górne Miasto. Zwiedzanie można zacząć od dowolnej części. W Dolnym Mieście do największych atrakcji należy m.in. Pawilon Sztuki, Galeria Strossmayera, katedra (Katedrala Marijina Uznesenja i sv. Stjepana) na wzgórzu Kaptol, warto odwiedzić również nieco spokojniejszą część miasta - ogród botaniczny (wstęp bezpłatny). Górne Miasto to swoiste miejsce, naznaczone duchem czasu. By go uchwycić, polecam przejażdżkę zabytkową kolejką z 1881 r. Wśród zabytków sakralnych na uwagę zasługuje bez wątpienia kościół św. Marka z kolorową dachówką, ułożoną na kształt herbów Zagrzebia i Chorwacji. Odwiedzając Zagrzeb nie można pominąć odwiedzin na cmentarzu Mirogoj (słynie z nagrobków, które są prawdziwymi dziełami sztuki) oraz w paśmie Medvednica, na terenie którego znajduje się park przyrodniczy o tej samej nazwie.


Noclegi


Głównym atutem ośrodków wypoczynkowych w Karlovacu jest ich położenie - nad malowniczą rzeką Kupą lub jej dopływami, pośród zielonych lasów. Jednym z takich hoteli jest 4-gwiazdkowy Korana Srakovčić. Ośrodek leży nad brzegiem Korany, w zacisznej części miasta. W hotelowej tawernie istnieje możliwość zorganizowania przyjęcia lub imprezy biznesowej. Latem na tarasie (rozciąga się stąd świetny widok na wodospad) można liczyć na wieczorki taneczne. W recepcji warto zapytać o organizowane wycieczki oraz pozostałe atrakcje - a jest ich całkiem sporo - polowania, wędkowanie, wycieczki rowerowe, krajoznawcze oraz fakultatywne.

Nowoczesną ofertę noclegową posiada 3-gwiazdkowy hotel Europa, położony blisko głównej autostrady prowadzącej do Zagrzebia (około pół godziny jazdy do stolicy). W ośrodku znajduje się ponad 30 pokoi i apartamentów, wszystkie komfortowo urządzone. Hotelowi goście mogą skorzystać z bezpłatnej sauny, solarium, miejsc parkingowych, a także bezprzewodowego Internetu (płatny za dobę) i usług pralni.

Kameralnością i spokojem przyciąga hotel Restaurant Žganjer, leżący około 5 km od centrum miasta Karlovac. Tutejszy szef kuchni serwuje specyfiki z kart międzynarodowych restauracji, ale jego specjalnością jest oczywiście kuchnia chorwacka. Lokalizacja ośrodka sprzyja aktywnemu wypoczynkowi - rzeki przepływające w pobliżu są świetnym miejscem na zorganizowanie spływu kajakowego czy raftingu, pieszych oraz rowerowych wycieczek. Radą i pomocą służy oczywiście hotelowa obsługa - od niej dowiecie się również o pobliskiej farmie jeleni oraz Muzeum Wojennym.

Karlovac to także miasto pełne gościnnych Chorwatów, którzy za niezbyt wygórowane ceny oferują podróżnym wynajęcie pokoi i prywatnych kwater. Rozwiązanie takie niejednokrotnie bywa korzystniejsze dla turystów, którzy mogą cieszyć się spokojem i zaciszem miejsca oraz przyjazną atmosferą.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-01 21:27:35
2127
0
0
0pkt


adsens 2020-06-01
© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593