UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

1 2 3 4 5
...
133 134 135 136 137 138 139
...
265 266 267 268 269 270 271 272
Strona:
Przyczajony tygrys

Przyczajony tygrys

kategoria
dodany
2008-01-26
przez
-
wyświetleń
5859
komentarzy
-
ilość ocen
-
muszę mieć u siebie takie karteczki...

Niezapominajka

kategoria
dodany
2008-01-26
przez
-
wyświetleń
5880
komentarzy
-
ilość ocen
2
szkoda, że u nas nie ma takiej zimy...

Wydaje mi się...

kategoria
dodany
2008-01-26
przez
-
wyświetleń
9425
komentarzy
-
ilość ocen
2
Woda na marsie!

Woda na marsie!

kategoria
dodany
2008-01-26
przez
-
wyświetleń
6346
komentarzy
-
ilość ocen
-
Blondyneczka

Blondyneczka

kategoria
dodany
2008-01-26
przez
-
wyświetleń
5986
komentarzy
-
ilość ocen
1
Kamuflokot

Kamuflokot

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
6146
komentarzy
-
ilość ocen
-
Moherowe IT

Moherowe IT

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
6368
komentarzy
-
ilość ocen
-
twardy orzech do zgryzienia

Oj .. bedzie się działo..

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
6418
komentarzy
-
ilość ocen
1
Mów do łapy

Mów do łapy

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
6665
komentarzy
-
ilość ocen
-
zorza polarna...

zorza polarna...

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
16192
komentarzy
-
ilość ocen
9
Korcula to nadmorskie miasteczko, wręcz wymarzone na wakacyjny odpoczynek. Jest to jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych basenu Morza Śródziemnego i główna atrakcja turystyczna wyspy. Miasto znajduje się na wyspie o tej samej nazwie, w południowej części Dalmacji, na południe od wyspy Hvar. Ze względu na malownicze ryneczki i średniowieczną atmosferę, Korcula często nazywana jest ”małym Dubrovnikiem”.
 
Miasto w dzisiejszej formie wzniesiono w XIII w., na zlecenie księcia Marsilije Zorzi. Stara część miasta zbudowana została na niewielkim półwyspie, i podobnie jak Dubrovnik całkowicie otoczona jest masywnymi murami. Korcula należała dawniej do wspaniale prosperującej Republiki Weneckiej. Jej starówka z przełomu XV i XVI w. to prawdziwy klejnot architektury. Malownicza zabudowa Korculi jest natchnieniem dla wielu fotografów i artystów.
 
Układ ulic zabytkowego centrum Korculi przypomina rybi szkielet. Składa się z szeregu równoległych uliczek poprowadzonych w osi, w której najczęściej wieją łagodne morskie wiatry, prostopadle do silnych zimnych wiatrów wiejących od strony gór. Miało to chronić mieszkańców przed wiatrem i zbytnim nasłonecznieniem, a także zapewnić im ciszę i spokój. Ciekawostką jest fakt, że każda z uliczek przechodzi w końcu w schody.
 
Na każdym kroku zachwyca kunszt dawnych artystów, kamieniarzy: wymyślne obramowania okien, portale, ozdobne ławki. Wokół mnóstwo jest sklepików z lokalnymi drobiazgami czy biżuterią.
 
Korcula oferuje turystom nie tylko wspaniałe plaże ale także niezapomniane widoki, jak i bogatą ofertę aktywnego wypoczynku. Urocze plaże i zatoki, ekskluzywne hotele i domy wczasowe, gaje oliwne i winnice, rezydencje letniskowe i starożytne osady, wabią na wyspę turystów z całego świata.
 
 
Wyspa Korcula

 
Korcula jest jedną z najbardziej uroczych wysp na Adriatyku. Korcula, porośnięta wspaniałą roślinnością - drzewami laurowymi, świętojańskimi i oliwnymi, cyprysami, wawrzynami i sosnami, leży w strefie bardzo łagodnego klimatu. Pierwotną nazwę Korkyra Melaina czyli ”Czarna wyspa” zawdzięcza dużej ilości porastających ją ciemnozielonych lasów, należy ona do najbardziej zalesionych wysp Adriatyku.
 
Korcula to wyspa idealna dla miłośników przygód, malowniczych plaż, wyśmienitych win i kąpieli morskich. Wyspa jest wspaniale położona wśród rozlewisk i zatoczek. Korcula była zamieszkana już w czasach prehistorycznych, a ślady dawnego życia odkryto w wielu miejscach. Najstarsze odkrycia to kamienne noże z czasów neolitu na wysepce Babija w pobliżu miasta Korcula. Wyspa obfituje w piękno przyrody o niezwykłej sile przyciągania.
 
 
Zabytki


Dla miłośników zwiedzania miasto jest pełne atrakcyjnych starych kamienic, kościołów, muzeów. Katedra św. Marka (katedrala sv. Marka) to największy i bez wątpienia najpiękniejszy zabytek Korculi. Ta gotycko-renesansowa budowla wzniesiona z ciosanego kamienia od razu zwraca uwagę, charakteryzująca się pięknie zdobioną kopułą. Zbudowano ją w XV-XVI w. z wapienia korculańskiego, a pracowali przy niej artyści z Korculi i Włoch, wśród nich mistrz kamieniarski Marko Andrijić. Kaplica św. Rocha, dobudowana została do katedry w 1525 roku - miała ona ochraniać mieszkańców przed epidemiami dżumy. Warto także zwrócić uwagę na niewielki kościółek św. Piotra (Sv. Petra) i Pałac Opatów w którym mieści się Skarbiec Kościelny.
 
Warto odwiedzić również Muzeum Miejskie, które mieści się w pałacu Gabrielis, jednym z najpiękniejszych renesansowych pałaców korculańskich. Muzeum gromadzi eksponaty odnalezione na wyspie przy okazji badań archeologicznych oraz przedmioty świadczące o jej historii.
 
Najprawdopodobniej to właśnie w Korculi urodził się znany podróżnik i odkrywca Marco Polo. Ten wenecki kupiec i podróżnik był pierwszym człowiekiem z zachodu, który, przemierzając jedwabny szlak, dotarł do Chin. Jemu współcześni uznawali go za gawędziarza, a jego opowieści za fantastyczne baśnie. Dziś uznawany jest za największego podróżnika tamtych czasów. Jego rodzinny dom to jedna z największych atrakcji miasta. Obecnie w budynku tym mieści się muzeum jemu poświęcone, a z jego tarasu rozciąga się piękny widok na wyspy porozrzucane po całym wybrzeżu.


Komunikacja


Na Korculę można dostać się na wiele sposobów: promem ze Splitu, z Drvenika lub najpierw promem z Ploce do Trpanj, następnie samochodem do Orebica i stąd promem na Korculę.

Dworzec autobusowy znajduje sie w centrum miasta, stamtąd kursują autobusy min. do Lumbardy, gdzie znajduje sie jedyna piaszczysta plaża na wyspie, oraz do uroczej maleńkiej miejscowości Racisce.


Wycieczki


Korcula to doskonałe miejsce zarówno do plażowania i kąpieli morskich, jak i zwiedzania. Korcula jest też świetnym punktem wypadowym do wyjazdów rejsowymi liniami promowymi, łodziami motorowymi, żaglówkami, wodolotami, taxi - łodziami itp.

Orebic jest położony w południowo-zachodniej części półwyspu Peljesac. Orebić oferuje odwiedzającym długie piaszczyste plaże i urocze małe zatoki z krystalicznie czystą wodą. Z pokładu promu na Korculę można podziwiać malowniczą panoramę Orebicia z XV-wiecznym klasztorem Franciszkanów i wzgórzem św. Ilija. Organizowane są tu ciekawe imprezy kulturalne, np. latem huczne Dani kulture, kiedy to przez półtora miesiąca odbywają się różne pokazy i występy, maszerują barwne korowody i grają zespoły folklorystyczne z całego półwyspu.

Miejscem godnym polecenia jest miejscowość Ston. Znajduje sie tutaj kilka ciekawych obiektów. Najstarsza solana, czyli miejsce pozyskiwania soli morskiej i najdłuższy po Murze Chińskim, mur obronny okalający wzgórze wznoszące się nad miastem. Mur został wybudowany w czasach, gdy tereny te były nękane najazdami Turków. Wijące się ponad miastem mury osiągają łączną długość 906 m i pod tym względem nie mają sobie równych w Europie.

Wyspa Miljet znajduje się 17 mil od Korculi. Jest to miejsce unikalne ze względu na swoje naturalne piękno, dlatego w części wyspy utworzono w 1960 r. Park Narodowy. Z wyspą Mljet wiąże się także opowieść Homera o Odyseuszu - mitycznym królu Itaki, który po zatopieniu statku dopłynął do jaskini, w której uwięziła go nimfa Kalipso. Obecnie jaskinia na cześć legendy nosi nazwę ”Jaskinia Odyseusza”.

W pobliżu miasta Korcula leży archipelag około dwudziestu bezludnych wysepek, bogato zarośniętych gęstymi krzewami, ale dostępnymi brzegami. Na niektórych z nich wzdłuż morza znajdują się gładkie półki skalne, na których można zażywać kąpieli słonecznych.

Na pobliskie wysepki leżące niedaleko Korculi przyciąga turystów wiele znajdujących się tam atrakcji. Można popłynąć na nie ze względu na kąpiele, z powodu dobrych warunków do uprawiania sportu (Badija), na spacery lub w celu odwiedzenia wykopalisk archeologicznych (Majsan, Lucnjak, Sutvara).


Sport i rekreacja


Doskonałe warunki naturalne oraz infrastruktura turystyczna zachęcają nie tylko do plażowania i pływania, ale i uprawiania wszystkich wodnych sportów. W zależności od potrzeb, miasto może okazać się zarówno oazą spokoju, jak i źródłem licznych rozrywek; miejscem intensywnego zwiedzania i poznawania lub beztroskiego wylegiwania się na plaży.

Plaże w Korculi są zazwyczaj żwirowe i kamienne, a tylko kilka kilometrów stąd, w turystycznej wiosce Lumbarda, można znaleźć piękne piaszczyste plaże idealne dla dzieci.

W mieście jest kilka wypożyczalni rowerów. Ulice główne oraz boczne na całej wyspie nadają się dobrze do jazdy rowerem, zwłaszcza, że ruch samochodowy nie jest zbyt wielki. Przyjemna trasa prowadzi z miasta Korcula do Rascice. Strome wjazdy rekompensują przepiękne widoki na morze i pobliskie wyspy. Najlepiej zdać się jednak na rower górski.

Na turystów czekają tu między innymi boiska, korty tenisowe i centrum nurkowe. Ciepłe wody Adriatyku są przejrzyste nawet do 40 m, dlatego chętnie przyjeżdżają tu fani nurkowania z całej Europy. Podwodny świat Korculi jest kolorowy i fascynujący, a każde zejście pod wodę to niezapomniane przeżycie. Miejscowe szkoły nurkowania wypożyczają sprzęt i oferują lekcje pływania z nauczycielem, lub wyprawy z przewodnikiem. Miłośnicy windsurfingu znajdą tu najlepsze warunki, gdyż położenie geograficzne wyspy zapewnia regularny wiatr. Zróżnicowane trasy wędrówkowe wzdłuż wybrzeża i na całej wyspie to też świetna okazja by odkryć jej tajemnicze zakątki i zaczerpnąć świeżego powietrza.


Imprezy


W Korculi na placu przed bramą odbywa się co roku od 27 do 29 lipca Moreska, impreza folklorystyczna organizowana na pamiątkę walk z piratami pod koniec XVI w. Tradycja ta dotarła na wyspę na przełomie XVII i XVIII wieku. Wcześniej zabawa ta znana była na Sycylii, Korsyce i w Hiszpanii.

Punktem kulminacyjnym festynu jest walka o piękną niewolnicę Bulę pomiędzy królem murzyńskim Moro i białym władcą. Pokazom towarzyszą recytacje starych wierszy i poezji rycerskiej. Całe widowisko jest bardzo porywające i efektowne. Właśnie ono przyciąga na wyspę ogromną liczbę turystów.

Z 30 czerwca na 1 lipca w Korculi co roku, organizowany jest sylwester w środku lata. Korculanie i turyści świętują połowę roku. Po mieście przechodzą kolorowe maskarady, a wieczorem odbywa się wielka impreza na plaży. O północy tak jak przystało na prawdziwego sylwestra jest wspólne odliczanie i pokaz fajerwerków.

 
Zakupy


W Korculi jest sporo hoteli, pensjonatów, ciekawych restauracji, i coś dla kobiet: duża ilość sklepów jubilerskich. Wzdłuż murów rozłożeni są miejscowi handlarze, na stoiskach można kupić wszystko, co tylko turyście sie zamarzy: ręczniki, pareo, klapki, maski, płetwy itp.

 
Kuchnia

 
Miasto Korcula jest idealnym miejscem dla smakoszy, rozkwitła tutaj bardzo smaczna i urozmaicona kuchnia. Kuchnia na wyspie składa się głównie z produktów własnych. Większość potraw stanowią ryby. Niemal do wszystkiego dodawane są oliwki. Z deserów często podawane są tu ”prikle”: smażone w oleju racuszki wzbogacone rodzynkami i migdałami, uważane za postnie danie, które spożywa się w Wielki Piątek, Wigilię i przy podobnych okazjach. W Wielkanoc piecze się słodki chleb szczególnego rodzaju ”sirnica”, na św. Martina ”lojenica”, a w lato na Wszystkich Świętych ”lumblija” - słodki chleb wymieszany z moszczem dużą ilością zaczynu. Poza tym na wyjątkowe okazje - wesela czy chrzciny piecze się ”cukarini”, ”klasuni” (ciastka wypełniane migdałami), ”kroknat” - mielone migdały prażone w cukrze, kruche ciasto smażone na oleju ”hrośtule” oraz galaretki z dyni ”kotonjata”.

Korcula jest wyjątkowym miejscem o charakterystycznej atmosferze. To tutaj czasy odległe przeplatają się z teraźniejszością, a gwarne puby sąsiadują z zabytkami pamiętającymi odległe czasy. Miasto, podobnie jak i sama wyspa, przyciąga turystów z całego świata. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno amatorzy długiego zwiedzania wspaniałych zabytków, jak również Ci, którzy chcą wygrzewać się na plaży. W mieście jest mnóstwo bardzo miłych kawiarenek i restauracji, które oferują przede wszystkim pysznie przyrządzone owoce morza, a także wspaniałą pizzę. Jest to wyjątkowe miejsce, które zachwyca niebiańskimi plażami, piękną pogodą, wspaniałymi zabytkami, bogatą tradycją i kulturą. Znajdują się tu zarówno bardziej luksusowe apartamenty, jak również prywatne kwatery dla mniej zamożnych turystów.
 
Marzą Ci się wczasy w mieście Korcula? Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą last minute. Last minute, to doskonała szansa na wymarzony wypoczynek we wspaniałym miejscu - tańszy nawet o 50%.

Z całą pewnością Korcula to miejsce, które ma wszystko, co potrzebne by zagwarantować udane wczasy. Zachęcamy również do skorzystania z pakietu All inclisive. Zapewnia on wszystkie atrakcje oraz pełne wyżywienie. Wybierając ofertę all inclusive otrzymujesz nieograniczony dostęp do wszystkich wakacyjnych wygód i pełną kontrolę nad kosztami i wydatkami.

Piękne widoki, błękitne morze, wspaniałe widoki gór i otaczających wysp, to perspektywy na udane wakacje, które będziemy długo wspominać.
Miejsce na reklamę:)
Kot tarzan...

Kot tarzan...

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
6551
komentarzy
-
ilość ocen
-
fajna wanna, fajna piana,... tylko te nogi

AXE

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
7988
komentarzy
-
ilość ocen
6
na którym to kanale leci?

poranny fitnes

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
6459
komentarzy
-
ilość ocen
-
Do pełna..

Do pełna..

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
6245
komentarzy
-
ilość ocen
-
wysciskam Cie stary...

aaaa... mam Cie.

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
6187
komentarzy
-
ilość ocen
-
Wyluzowana teściowa

Wyluzowana teściowa

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
17884
komentarzy
-
ilość ocen
3
Konik

Konik

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
15670
komentarzy
-
ilość ocen
3
Edek

Edek

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
13755
komentarzy
-
ilość ocen
-
Kto wie gdzie jest to zoo?

Zoo...

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
5957
komentarzy
-
ilość ocen
1
Miejsce na wypoczynek

Miejsce na wypoczynek

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
6563
komentarzy
-
ilość ocen
-
Kwiatuszek

Kwiatuszek

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
6812
komentarzy
-
ilość ocen
-
Czy wszystkie tak mają, że co długie i wilgotne to trzeba...

Co do rączki to do buzi...

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
7182
komentarzy
-
ilość ocen
1
O mamo

O mamo

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
5497
komentarzy
-
ilość ocen
1
Następca Pudziana

Następca Pudziana

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
5838
komentarzy
-
ilość ocen
-
Motorowerek

Motorowerek

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
13577
komentarzy
4
ilość ocen
12
Zawsze wiedziałem, że microsoft ma kiepskich ludzi od reklamy.

Ognisty lisek

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
7142
komentarzy
-
ilość ocen
1
Kochanie, jak ty to zrobiłaś?

Pogniecione 60tyś

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
5884
komentarzy
-
ilość ocen
-
Cos mi się zdaje że u nas bedzie podobnie

Euro 2012

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
5924
komentarzy
-
ilość ocen
-
Super Chomik

Super Chomik

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
8355
komentarzy
-
ilość ocen
4
nawet dużemu się oberwie

Żona znowu nie miała orgazmu

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
5704
komentarzy
-
ilość ocen
-
przybij pione

przybij pione

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
5805
komentarzy
-
ilość ocen
-
ludzie to mają nasrane w głowach

Idioci roku 2007 drugie miejsce

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
5702
komentarzy
-
ilość ocen
-
Konkurs na idiote roku, bez najmniejszej wątpliwości wygrywają Ci dwaj panowie

Idioci roku 2007

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
7663
komentarzy
-
ilość ocen
-
Tytanic

Tytanic

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
6081
komentarzy
-
ilość ocen
-
1 2 3 4 5
...
133 134 135 136 137 138 139
...
265 266 267 268 269 270 271 272
Strona:
LOSOWE
Nauczycielka vs dziewczyna

Nauczycielka vs dziewczyna

kategoria
dodany
2012-11-10
przez
-
wyświetleń
3732
komentarzy
-
ilość ocen
-
Nauka to podstawa - od małego

Nauka to podstawa - od małego

kategoria
dodany
2008-04-30
przez
-
wyświetleń
6030
komentarzy
-
ilość ocen
-
Ostatni górnik za rządów solidarności

Ostatni górnik za rządów solidarności

kategoria
dodany
2009-03-27
przez
-
wyświetleń
5292
komentarzy
-
ilość ocen
8
ach te dzieci

ach te dzieci

kategoria
dodany
2009-08-25
przez
bochen
wyświetleń
4997
komentarzy
-
ilość ocen
-
no i co teraz powiesz

no i co teraz powiesz

kategoria
dodany
2010-02-14
przez
skarpet
wyświetleń
12539
komentarzy
-
ilość ocen
16
Nie ja nie chce ja się boje

Nie ja nie chce ja się boje

kategoria
dodany
2010-11-23
przez
-
wyświetleń
22402
komentarzy
-
ilość ocen
-
Trzy koleżanki

Trzy koleżanki

kategoria
dodany
2008-02-28
przez
-
wyświetleń
13502
komentarzy
-
ilość ocen
5
Chorwacja, Bułgaria, Czarnogóra - Wakacje, Last Minute

Troche do poczytania

- Co ty przyniosles w tym futerale na skrzypce? - dziwi sie nauczycielka
muzyki - Przeciez to pistolet maszynowy !!!
- Ale heca, ojciec poszedl robic skok na bank ze skrzypcami...

Przybiega dzieciak na stacje benzynowa z kanistrem:
- Dziesięć litrów benzyny, szybko !
- Co jest ? Pali się ?
- Tak, moja szkoła. Ale trochę jakby przygasa

Dwoje maluchów zagląda przez dziurkę od klucza do sypialni rodziców.
Chłopiec mówi do siostry:
- Co za paskudztwo, a nam to w nosie nie pozwalają podłubać...

- Spieprzajcie! - wola Jasio na stado kaczek. Slyszy to katecheta i zwraca mu uwage. Nastepnym razem Jasio juz grzecznie zwraca sie do kaczek:
- Idzcie sobie stad kaczuszki!
Znow slyszy to katecheta i mowi:
- No i widzisz jak spieprzaja!

- Tatusiu, czy mama na pewno wraca tym pociagiem ?
- Nie gadaj tyle, tylko rozkrecaj szybciej szyny.

- Sluchaj Jasiu, zadam Ci zagadke. W ktorym miejscu jajka sa
najbardziej gorace? - pyta sie kolega Jasia.
- Nie wiem.
- Na patelni, oczywiscie!
- Eee, glupia zagadka.
- Dlaczego?
- Bo nie ma idioty, ktory by usiadl golym tylkiem na goraca
patelnie.

Jas do Magdy:
- Magda, chodz cie bzykne!
- Nie moge, mam okres.
- Ej Magda, ty ciagle z ta szkola!

Dzwonek do państwa słoni. Otwiera słoń, nikogo nie ma. Tuż po zamknięciu drzwi kolejny dzwonek. Słoń pomyślał, ze może się włącznik zepsuł. Otworzył drzwi, spojrzał, a na pstryczku siedzi mrówek i odzywa się grubym głosem:
- Dobry wieczór, Czy jest słonica?
- Nie ma.
- To proszę przekazać, ze był Ryszard.

Syn do ojca:
- Tato, slyszalem ze twoj ojciec byl pojebany...
- Chyba twoj!

U dentysty mama prosi synka:
- A teraz bądź grzeczny i powiedz ładnie "aaa", żeby pan doktor mógł wyjąc palce z twojej buzi.

© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593