UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
...
14 15 16 17 18
Strona:
Gdzieś na Bałtyku

Gdzieś na Bałtyku

kategoria
dodany
2008-02-16
przez
-
wyświetleń
24194
komentarzy
1
ilość ocen
-
Dubai

Dubai

kategoria
dodany
2008-02-16
przez
-
wyświetleń
10639
komentarzy
-
ilość ocen
-
Daje do myślenia

Daje do myślenia

kategoria
dodany
2008-02-12
przez
-
wyświetleń
10537
komentarzy
-
ilość ocen
-
z tej pensji to nawet na leżak nie starczy

Tylko wzdychac...

kategoria
dodany
2008-02-04
przez
-
wyświetleń
10668
komentarzy
-
ilość ocen
-
ziemia

ziemia

kategoria
dodany
2008-01-28
przez
-
wyświetleń
25702
komentarzy
-
ilość ocen
7
Koniecznie to zobacz

Koniecznie to zobacz

kategoria
dodany
2008-01-27
przez
-
wyświetleń
11826
komentarzy
-
ilość ocen
-
Ciekawe... chyba za mało ma wody...

Basen

kategoria
dodany
2008-01-26
przez
-
wyświetleń
12838
komentarzy
-
ilość ocen
-
Zachód słońca

Zachód słońca

kategoria
dodany
2008-01-26
przez
-
wyświetleń
27305
komentarzy
-
ilość ocen
2
Kwiatuszek

Kwiatuszek

kategoria
dodany
2008-01-26
przez
-
wyświetleń
12373
komentarzy
-
ilość ocen
-
szkoda, że u nas nie ma takiej zimy...

Wydaje mi się...

kategoria
dodany
2008-01-26
przez
-
wyświetleń
15154
komentarzy
-
ilość ocen
2
Udany wypoczynek w ciekawym miejscu wcale nie musi wiązać się z wielogodzinną podróżą ani z pobytem w odległym, nieznanym egzotycznym miejscu. Równie satysfakcjonująco urlop można spędzić całkiem niedaleko granic naszego kraju - u południowych sąsiadów Polski, w Czechach. Morawy, jedna z trzech administracyjnych części tego państwa, są krainą wyjątkowo piękną i atrakcyjną. Rozciągają się tam malownicze trasy turystyczne, na których znajdują się liczne zabytki i historyczne miejsca. W krajobrazie Moraw Południowych (Jižní Morava) dominują spokojne wioski, pola uprawne, winnice, sady, lasy i wzgórza. Morawy Północne (Severní Morava) są z kolei zdecydowanie mocniej uprzemysłowione, jednak i tam nie brakuje godnych uwagi miejsc oraz ciekawych szlaków. Do Moraw warto wybrać się także by poznać tamtejszą ludność i ich kulturę. Tożsamość Morawian (Moravané) jest bardzo silnie zarysowana i wyodrębniona w stosunku do pozostałych mieszkańców współczesnej Republiki Czeskiej. Posługują się oni innym dialektem języka czeskiego niż reszta ludności kraju, większą wagę przywiązują do religii i do kultywowania tradycji. Ich folklor jest niezwykle barwny, a co ważniejsze, ciągle żywy - po dziś dzień w Morawach można spotkać ludzi ubranych w tradycyjne stroje. Odbywają się tutaj również festiwale folklorystyczne (najsłynniejszym jest Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Strážnicy).


Położenie i klimat


Region ten znajduje się na wschodzie Czech w dorzeczu Morawy (rzeki będącej dopływem Dunaju). Graniczy z Polską (ze Śląskiem), Słowacją i z Austrią. Stolicą Moraw Południowych jest Brno, a Moraw Północnych Ostrawa (Ostrava). Na północy rozciąga się pasmo górskie Jesioniki oraz Beskidy, a na wschodzie, przy granicy ze Słowacją, Białe Karpaty (Bílé Karpaty).

Klimat w Morawach jest podobny do tego, jaki panuje w Polsce. Zimy są mroźne i śnieżne, lata szczególnie gorące (jest to najcieplejszy region Czech). Najlepiej jest wybrać się w te rejony wiosną i latem, by w pełni docenić urok pięknych krajobrazów Moraw i w sprzyjającej atmosferze zwiedzić najciekawsze miejsca.


Historia


Historia Moraw jest długa, bogata i wielu momentach wywierała znaczący wpływ na kształtowanie się historii nie tylko Czech, ale także Słowacji, Austrii i Polski. W starożytności tereny te zamieszkiwały plemiona celtyckie. Od VI wieku zaczęli osiedlać się tam Słowianie, w tym plemiona Morawian, których zjednoczenie w IX wieku stworzyło Państwo Wielkomorawskie. Od 862 roku na obszarach tych działali Cyryl i Metody, szerząc wśród miejscowej ludności chrześcijaństwo. Za panowania Świętopełka w skład Państwa Wielkomorawskiego wchodziły ziemie dzisiejszych Czech i Słowacji. Po śmierci władcy, Morawy nękane były najazdami węgierskimi. Państwo to upadło w X wieku i od tamtej pory jego ziemie przez długie wieki były punktem spornym pomiędzy politykami zagranicznymi Czech, Polski i Węgier. W 1003 roku Morawy zdobyte zostały przez Bolesława Chrobrego i weszły w skład Królestwa Polskiego, jednak na krótko, ponieważ tylko do 1031 roku. W latach 1182 do 1197 znajdowały się w rękach Rzeszy jako margrabstwo. W późniejszych latach podlegały władcom czeskim, a za panowania Marii Teresy w XVIII wieku zależały od Wiednia; później ziemie te stanowiły osobny kraj cesarstwa austriackiego. Od 1918 roku Morawy były częścią Czechosłowacji, a od 1993 roku jest to jedna z krain Czech.


Atrakcje turystyczne


W Morawach Południowych znajduje się wiele urokliwych miast i miasteczek oraz interesujących zabytków. Region ten posiada kilka unikatowych obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest rynek pięknej, małej miejscowości Telč, w której najbardziej godna uwagi jest ciekawa architektura będąca mieszanką stylu barokowego, gotyckiego i renesansowego. Można tam zobaczyć także zamek i przyległe do niego renesansowe ogrody. Na liście UNESCO znajduje się również neogotycki zamek w Lednice-Valtice wraz z ogromnym kompleksem parkowym (największym w Europie), a także kościół św. Jana Nepomucena w miejscowości Žďár nad Sázavou, pochodzący z XVIII wieku zamek w Kroměřížu oraz dzielnica żydowska i bazylika romańska św. Prokopa (wybudowana w XVIII wieku) w mieście Třebíč. W Brnie, pełnym życia, otoczonym wzgórzami głównym mieście Moraw, podziwiać można unikatową zabudowę: pięknie zdobione zabytkowe budynki, fasady, balkony i kamienice (głównie pochodzące z XIX wieku). Turyści najliczniej odwiedzają rynek, przede wszystkim ulicę Svobody, klasztor Kapucynów z katakumbami dwudziestu mnichów, ratusz razem z pobliskim placem targowym, katedrę św. Piotra i Pawła pochodzącą z XI wieku i zamek Špilberk na wzgórzu, który wybudowany został w XIII wieku i w późniejszych latach służył jako twierdza obronna. Ciekawa może być również wizyta w Muzeum Moraw i Muzeum Etnograficznym. Niedaleko Brna znajduje się miejscowość Slavkov, dawne Austerlitz, które słynne jest z ”bitwy trzech cesarzy”, którą stoczyli tutaj w 1805 roku Napoleon, car Aleksander i cesarz Franciszek I. Można zwiedzić tutaj Muzeum Historyczne, Pomnik Pokoju upamiętniający bitwę oraz wzgórze Żurań, skąd Napoleon dowodził działaniami wojskowymi. W Morawach Południowych, oprócz zachwycających zabytków skrywanych przez pełne klimatu morawskie miejscowości, czekają na nas także atrakcje na łonie przyrody. Najsłynniejszy jest Morawski Kras (Moravský kras). To bardzo malownicza kraina pełna jaskiń, grot i wapiennych wzgórz - idealna sceneria na udany, całodniowy spacer. Na granicy z Austrią znajdziemy wiele tras spacerowych i rowerowych w parku narodowym Podyjí. Dodatkową atrakcją parku są rozrzucone licznie po tym terenie ruiny starych zamków.

W Morawach Północnych najciekawszy jest zabytkowy Ołomuniec (Olomouc). Warto zobaczyć tutaj Stare Miasto, tamtejsze place i kościoły. Miasto słynie z wież - wieży ratusza z zegarem i kolumny Trójcy Przenajświętszej tworzącej niesamowity zespół rzeźbiarski i architektoniczny, który powstawał w XVII wieku aż przez 38 lat. Obecnie kolumna znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ostrawa, główne miasto tej części regionu, zazwyczaj odpycha przyjezdnych swoim przemysłowym charakterem, ale i tutaj znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc godnych uwagi. Najważniejsze zabytki Ostrawy to stary ratusz z XVI wieku, kościół Chrystusa Zbawiciela i kościół św. Wacława. Ciekawa może być wycieczka do Domu Sztuki prezentującego sztukę czeską z XIX i XX wieku. Popularnym miejscem odwiedzin jest browar w Ostrawie, gdzie można zwiedzić warzelnię, muzeum browarnictwa i skosztować produkowanego tam piwa. Miasto Štramberk jest centrum kultury Wołochów, którzy zamieszkują ten obszar już od XV wieku. Można podziwiać tam pięknie zdobione drewniane domy. Nad miastem wznosi się wzgórze z ruinami zamku Štramberk. Można również wybrać się do pobliskiej jaskini Šipka, znanej z ciekawych odkryć archeologicznych. Północ Moraw to także trasy górskie idealne do uprawiania trekkingu, a zimą narciarstwa. Znajdziemy je m.in. w górach Jesioniki. Tam także ulokowane są znane uzdrowiska - Jeseník, Ramzová i Karlova Studánka.


Kulinaria


Podobnie jak w całych Czechach, w kuchni morawskiej dominują potrawy pożywne, aczkolwiek w większości dość ciężkostrawne. Podstawą są dania mięsne serwowane z przeróżnymi sosami, najczęściej wyraziście przyprawionymi, a także knedliki, gęste zupy na zasmażce, potrawy z ziemniaków, praska szynka i smażony ser w panierce. Na deser jada się słodkie wafle, racuchy i pierniki. Specjalnością Morawian jest morawski wróbel (moravský vrabec) - wbrew nazwie, jest to danie przygotowywane z mięsa wieprzowego podawanego z knedlikami i kiszoną kapustą. Będąc w Štramberku koniecznie trzeba spróbować korzennych podpłomyków, nazywanych ”uszami sztamberskimi”.

Morawy słyną przede wszystkim z alkoholu - piwa i wina. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania jęczmienia, chmielu i winorośli. Niemal wszystkie czeskie winnice znajdują się w Morawach, a kraina ta podzielona jest na cztery podregiony winiarskie: Znojemski, Mikulovski, Velkopavlovicki i Slovacki. Dla turystów wyznaczono niezwykle interesujące morawskie szlaki winiarskie umożliwiające odwiedzenie malowniczo położonych wiosek zajmujących się uprawą winorośli, ciekawych punktów widokowych i przede wszystkim słynnych winnic. Na miejscu istnieje możliwość degustacji i zakupienia wybranego trunku. Produkuje się tutaj (już od ponad tysiąca lat) przede wszystkim wino białe. Najpopularniejsze to Ludmila, Veltlinske Zelene i Müller Thurgau.


Dojazd i noclegi


Turyści z Polski mają wiele możliwości dotarcia do Moraw - i w zasadzie każda z nich jest jednakowo korzystna. Do Brna i Ostrawy dolecimy samolotem (lot trwa około godziny). Podróż można również odbyć pociągiem (są m.in. bezpośrednie połączenia z Warszawy do Ostrawy) lub, jeśli chcemy zaoszczędzić, można polskimi liniami kolejowymi dojechać do granicy czeskiej, tam granicę przekroczyć pieszo, a następnie wsiąść w jakiś lokalny środek transportu (pociągi, autobusy). Równie dobrym pomysłem będzie dojazd samochodem - podróż nie jest zbyt długa i męcząca, a na miejscu będziemy dysponować własnym środkiem lokomocji, co z pewnością ułatwi zwiedzanie. W Morawach ze znalezieniem noclegu nie ma ogół problemu - w większych miastach znajdują się hotele o zróżnicowanym standardzie oferujące pobyt all inclusive oraz first i last minute. W całych Morawach dużo jest również kampingów i kwater prywatnych. W górskich kurortach i uzdrowiskach noclegu można szukać w pensjonatach.
Miejsce na reklamę:)
zorza polarna...

zorza polarna...

kategoria
dodany
2008-01-24
przez
-
wyświetleń
28401
komentarzy
-
ilość ocen
9
Miejsce na wypoczynek

Miejsce na wypoczynek

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
11174
komentarzy
-
ilość ocen
-
Kwiatuszek

Kwiatuszek

kategoria
dodany
2008-01-09
przez
-
wyświetleń
11485
komentarzy
-
ilość ocen
-
Tunel

Tunel

kategoria
dodany
2008-01-07
przez
-
wyświetleń
12057
komentarzy
-
ilość ocen
-
No to z gorki.. Jazzzzdaaaaa

Zima

kategoria
dodany
2008-01-07
przez
-
wyświetleń
25393
komentarzy
-
ilość ocen
5
Ciekawe czy uda mu sie wczłapać po tego kokosa

Palma

kategoria
dodany
2008-01-07
przez
-
wyświetleń
11919
komentarzy
-
ilość ocen
-
Już wiem czemu te wycieczki do Egiptu są takie drogie;)

Egipt

kategoria
dodany
2008-01-07
przez
-
wyświetleń
11718
komentarzy
-
ilość ocen
1
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
...
14 15 16 17 18
Strona:
LOSOWE
IV RP odchodzi

IV RP odchodzi

kategoria
dodany
2008-03-25
przez
-
wyświetleń
20588
komentarzy
-
ilość ocen
1
Kot obronny

Kot obronny

kategoria
dodany
2008-02-17
przez
-
wyświetleń
9052
komentarzy
-
ilość ocen
-
Sudoku

Sudoku

kategoria
dodany
2012-10-31
przez
-
wyświetleń
7758
komentarzy
-
ilość ocen
-
Car Audio Show;)

Car Audio Show;)

kategoria
dodany
2008-05-23
przez
-
wyświetleń
16192
komentarzy
-
ilość ocen
7
Gdy gorąco...

Gdy gorąco...

kategoria
dodany
2009-08-11
przez
-
wyświetleń
34719
komentarzy
-
ilość ocen
3
a co my to mamy

a co my to mamy

kategoria
dodany
2009-12-16
przez
skarpet
wyświetleń
6738
komentarzy
-
ilość ocen
3
2x kot :)

2x kot :)

kategoria
dodany
2010-02-04
przez
-
wyświetleń
7233
komentarzy
-
ilość ocen
-
Chorwacja, Bułgaria, Czarnogóra - Wakacje, Last Minute

Troche do poczytania

Powiedz mi, Jasiu - pytaja malego chlopca - czy twoja matka jest chora,
ze lezy w lozku?
A Jas na to:
Nie, tylko sie boi, zeby ojciec lozka na wodke nie sprzedal.

Pani na lekcji polskiego prosi dzieci, aby ulozyly zdanie, w ktorym bedzie
nazwa ptaka. Zglasza sie Jas:
- Tata przyszedl do domu nawalony jak szpak.
- No, moze byc. Ale zdania z dwoma ptakami juz nie ulozysz.
- Tata przyszedl do domu nawalony jak szpak i wyrznal orla - przyjmuje
wyzwanie Jas.
- A z trzema ptakami ?
- Tata przyszedl do domu nawalony jak szpak, wyrznal orla i puscil pawia.
- A z czterema ptakami, cwaniaczku ?
- Tata przyszedl do domu nawalony jak szpak, wyrznal orla, po czym puscil
pawia, az mu dwa gile wyszly z nosa.
- A z piecioma ptakami ?
- Tata przyszedl do domu nawalony jak szpak, wyrznal orla, po czym puscil
pawia, az mu dwa gile wyszly z nosa i poszedl dalej pic na sepa.

Niedźwiedź zakazał w lesie się załatwiać. Ale pewnego dnia zajączek był w samym jego środku i nagle mu się strasznie zachciało. Nie wie co zrobić ale jednak musiał, wiec się załatwił. Ale słychać, że niedźwiedź idzie. Wiec wiele nie myśląc wziął i ukrył gówno w łapkach. Przychodzi niedźwiedź i pyta:
- Ej, Zajączek, a co ty tam trzymasz w tych łapkach?
- Nic takiego, motylka... Ale świnia, jak się zesrał!!!

- Malgosiu rozkracz sie.
- Kraaa !

Na lekcji nauczycielka pyta sie dzieci kim chcialyby zostac w przyszlosci.
Padaja rozne zawody : stolarz, lekarz, rzezbiarz, nauczyciel, itp.Gdy padlo na Jasia, powiedzial tak:
- chcialbym zosta specjalista od dewiacji seksualnych.
Pani troche sie speszyla, ale chwile potem mowi do Jasia:
- no to w takim razie powiedz nam Jasiu co to znaczy.
Jasio zastanawia sie, mysli gleboko i zaraz potem mowi:
- Ja to pani wytlumacze na przykladzie: tam oto na przystanku PKS stoja trzy kobiety i jedza lody: jedna gryzie, druga ssie, trzecia lize loda.Niech pani powie, ktora z nich jest mezatka ?Pani po glebszym zastanowieniu powiedziala, ze ta, ktora ssie.
Na to Jasio :
- Nieprawda, bo ta, ktora gryzie, bo ma obraczke.
A to o czym pani mowi to sa wlasnie dewiacje seksualne.


Wchodzi pani do klasy i widzi, ze Małgosia wychodzi zza firanki i poprawia
sobie spódniczkę. Po chwili wychodzi Jasio i podciąga sobie rozporek. Pani pyta
Jasia, co oni tam z Małgosia robili. Jasio:
- Nie wiem, jak to się nazywa, ale to będzie moje hobby do końca życia.

Kilkunastoletnia wnuczka budzi sie rano i z rozkosza sie przeciaga. Babcia
ja obserwuje i z tajemniczym usmiechem mowi:
- Co wnuczusiu kochana, rosniemy...
- Nie, babciu, strasznie mi sie chce chlopa.

Skarzy sie Jasiu mamie:
- Mamo, dzieci mowia ze jestem wampirem.
- Nie przejmuj sie i jedz szybciej ten barszczyk bo ci skrzepnie!

Jasio w sytuacji intymnej z Malgosia. Piesci ja i piesci, a tu nagle czuje
cos wilgotnego i miekkiego. Pyta sie :
- Co ? okresik ?
A na to Malgosia:
- Nie. Rozwolnionko.

Są sobie dwa koty, jeden stary drugi młody. No i stary lubi sobie od czasu do czasu na kotki pochodzić. Młody tez by chciał, ale stary go zbywa, ze wpierw musi dorosnąć. Ale młody nudzi i nudzi, aż w końcu stary zgodził się wziąć go ze sobą na ruchanie kotek. Idą sobie po dachu i widza, ze niedaleko na balkonie seksowna kotka się wygrzewa. Stary mówi do młodego:
- Rób to co ja.
Bierze rozbieg i skacze. Niestety rozbieg był za krótki, i stary kot zawisł łapkami na krawędzi balkonu. Młody stwierdził, ze widocznie tak trzeba i tez skoczył i zawisł obok starego. Wiszą i wiszą i wiszą... W końcu stary mówi:
- Ja już dłużej nie mogę. Spadam!
I spada. A młody na to:
- A ja jeszcze sobie trochę porucham.

© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593